Aktualności

Nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu drogowego

Pierwszego nietrzeźwego kierującego ujął jadący za nim inni kierowca, którego zaniepokoił sposób jazdy kierującego oplem- miał ponad 2 promile alkoholu. Drugi nietrzeźwy kierujący wpadł w ręce policjantów podczas kontroli drogowej- wydmuchał prawie 1,5 promila. O ich losie będzie decydował sąd.

We wtorek (17.01.2023r.) ok godz. 15 na numer alarmowy 112 zadzwonił zaniepokojony mężczyzna, który poinformował, że zauważył kierującego, który może być pod działaniem alkoholu. Zgłaszający powiedział, że jadąc ulicą M. Skłodowskiej-Curie zauważył, jak kierowca osobowego opla najechał dwukrotnie na krawężnik i gwałtownie hamował. Czujny świadek cały czas jechał za podejrzanie zachowującym się kierowcą. Gdy ten zjechał na parking i zaparkował swoje auto, zgłaszający zaparkował obok niego i podszedł do kierującego oplem. Od razu wyczuł, że mężczyzna jest pijany, wobec czego wyjął mu kluczyki ze stacyjki. Wówczas mężczyzna wysiadł z auta i zaczął odchodzić. Zgłaszający natychmiast go zatrzymał i przekazał policjantom, którzy przyjechali na miejsce. Okazało się, że kierujący oplem 37-letni mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Zgłaszający wykazał się wzorową postawą, a jego stanowcze i zdecydowane działania być może uratowały komuś życie. Kierowca pod działaniem alkoholu stwarza realne zagrożenie nie tylko dla siebie ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Tego samego dnia o godz. 20 mrągowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem. Gdy tylko zaczęli z nim rozmawiać wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 38-latek miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. W tym momencie jego podróż się zakończyła.

O losie tych kierowców będzie decydował sąd. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat,  przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Policjanci apelują, by  stanowczo reagować, gdy widzimy, że osoba pijana chce prowadzić samochód. Warto zadzwonić na policję nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, a jedynie podejrzenie. To żaden powód do wstydu. W ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi realne zagrożenie.

Zadzwońmy pod numer 112. Podczas rozmowy trzeba określić miejsce, w którym się znajdujemy i jakie zachowania kierowcy wzbudzają nasz niepokój. Opisujemy również jego samochód, numery rejestracyjne, markę, kolor. Po zakończeniu rozmowy możemy poczekać na policjantów lub zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możemy skonsultować swój plan działania telefonicznie z funkcjonariuszem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujemy.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

Powrót na górę strony