Aktualności

Nie przechodźmy obojętnie wobec osób narażonych na wychłodzenie

Kiedy na dworze panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Prawdziwe mrozy dopiero przed nami, ale już teraz nie przechodźmy obojętnie wobec potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbałość o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał działania nie tylko dla mundurowych, ale także dla każdego przechodzącego obok obywatela, który powinien w tym momencie powidomić odpowiednie służby.

Policjnaci apelują zatem do mieszkańców powiatu piskiego, aby nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Informujmy o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, bądź przebywającej w altankach ogrodowych, czy pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych, która mogłaby być narażona na wyziębienie.

Zgłoszenia można przekazywać pod numerem telefonu 112 lub pogotowia ratunkowego. Można również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczyć na niej miejsce, gdzie przebywają osoby potrzebujące pomocy. KMZB jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających wsparcia. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym i jest cenną informacją dla policjantów.

Nasze zainteresowanie przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Pamiętajmy, że ten jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Powrót na górę strony