Aktualności

Bezpieczny rowerzysta

Każdego roku dochodzi do wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Jak podkreślają policjanci, przyczyny wypadków z ich udziałem są różne. Najczęściej dochodzi do nich z powodu lekceważenia przez rowerzystów przepisów i znaków drogowych, brawury, a także na skutek braku przewidywania sytuacji. Wymienia się także niesprawność rowerów, jak np. brak oświetlenia czy hamulców.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego co oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

Wyposażenie obowiązkowe roweru

  • Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z   przodu.
  •  Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
  • Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
  •  Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
  • Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła)

UWAGA!

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

Dziecko na rowerze

  • Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
  • Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Do wypadków najczęściej dochodzi wskutek naruszania przepisów o ruchu drogowym. Rowerzyści przejeżdżają przez przejścia dla pieszych zamiast, jak nakazują przepisy, przeprowadzać przez nie rower, zatrzymują się też gwałtownie przed nadjeżdżającymi samochodami. Dlatego, mimo że przepisy tego nie nakazują, każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa powinien mieć na głowie specjalny kask.


 

Powrót na górę strony