Aktualności

Bezpieczne grzybobranie

Jesień to okres, kiedy w lasach gubi się najwięcej ludzi. Grzybobranie to dobry sposób spędzania czasu wolnego, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się do lasu, musimy zachować szczególną ostrożność.

Wrzesień jest dla wielu osób miesiącem wypraw do lasu w poszukiwaniu grzybów jadalnych. Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi przykrościami.

Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie, wskazując okolicę, w której będziemy przebywać oraz określić przybliżony czas powrotu z grzybobrania.

Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Starajmy się zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Dobrze jest zabrać ze sobą telefon komórkowy i włożyć ubranie posiadające elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób, unikajmy samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktoś zanadto się nie oddalił.

Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci, osoby starsze lub schorowane, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich nawet tragicznie. Nie zabierajmy ze sobą przedmiotów wartościowych, dzięki czemu unikniemy ich zagubienia lub kradzieży. Wybierając się do lasu samochodem, nie zostawiajmy w nim rzeczy, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i zapamiętaniu miejsca jego parkowania. Pamiętajmy także o tym, aby do lasu nie wjeżdżać samochodem, nie zaśmiecać terenu, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne.

Warto również zaopatrzyć się w atlas grzybów tak, aby bezbłędnie rozpoznać zebrane gatunki, bowiem spożycie trujących grzybów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Powrót na górę strony