Aktualności

Społeczne konsultacje

Mrągowscy policjanci przez cały miesiąc spotykali się z mieszkańcami lokalnych społeczności i przedstawicielami lokalnych instytucji publicznych i samorządowych w ramach konsultacji społecznych przy tworzeniu „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Mapa ta jest projektem ogólnopolskim, który pozwoli na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.

Od początku lutego w powiecie mrągowskim organizowane były konsultacje społeczne, w trakcie których policjanci gromadzili informacje i spostrzeżenia od obywateli, które posłużą do stworzenia „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.” Mapa ta jest projektem ogólnopolskim i posłuży do przedstawienia skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie naszego województwa na poziomie każdej jednostki administracyjnej. Pozwoli również na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.

Mapa będzie powstawała na podstawie danych Policji oraz informacji zebranych w ramach współpracy z lokalnymi społecznościami oraz podmiotami zainteresowanymi spawami bezpieczeństwa.

Co za nami?

W lutym mrągowscy i mikołajscy policjanci uczestniczyli w 11 spotkaniach zorganizowanych w ramach konsultacji społecznych. W sumie uczestniczyło w nich 260 osób.

W pierwszym tygodniu prowadzonych konsultacji, w dniach 1-5 lutego odbyły się 2 takie spotkania na poziomie powiatowym i lokalnym.

Podczas drugiego tygodnia spotkań w dniach 8-12 lutego - na poziomie lokalnym policjanci przeprowadzili 4 konsultacje społeczne, w których uczestniczyły 93 osoby.

W kolejnym tygodniu w dniach 15-20 lutego na poziomie powiatowym i lokalnym przeprowadzono 2 konsultacje społeczne, w których uczestniczyły łącznie 73 osoby.

W ostatnim tygodniu konsultacji w okresie 22-26 lutego na poziomie powiatowym i lokalnym przeprowadzono łącznie 3 konsultacje społeczne, w których łącznie uczestniczyły 72 osoby.

O mapie policjanci rozmawiali m.in. z przedstawicielami Starostwa, samorządowcami miejskimi i gminnymi, przedstawicielami szpitala, prokuratury, państwowej i ochotniczej straży pożarnej, straży rybackiej, ośrodków pomocy społecznej, placówek oświatowych, przedstawicielami sołectw gminy Piecki, Sorkwity, Mrągowo i Mikołajki oraz zarządcami nieruchomości. W spotkaniach uczestniczyli również członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mikołajkach, Towarzystwa Wędkarskiego w Mikołajkach, przedstawiciele Mazurskiego Parku Krajobrazowego, nadleśnictw, stacji sanitarno-epidemiologicznej, zarządzania kryzysowego i straży leśnej.

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególnie wśród mieszkańców małych społeczności, którzy zadawali dużo pytań i propozycji do założeń „map” takich jak, by stworzyć mapę obrazującą ilość nietrzeźwych na wodach, oznaczyć na mapach miejsca niebezpieczne, by stworzyć mapę dotyczącą przestępczości narkotykowej na terenie szkół, mapę dotyczącą przestępczości przemocy w rodzinie, mapę z informacjami w zakresie spraw umorzonych w trybie rejestrowym, mapę z ilością zdarzeń drogowych na konkretnych odcinkach dróg czy ulic. Zaproponowano również, aby mapy zawierały odpowiednie komentarze ułatwiające zrozumienie przedstawionych danych.

Podczas spotkań uczestnicy prosili również m.in. o zwiększenie ilości patroli na gminach, kontrolę rejonów zagrożonych sprzedażą dopalaczy, kontrolę miejsc przebywania osób bezdomnych, kontrolę tzw. dzikich kąpielisk. Zgłaszali także problemy dotyczące zimowego utrzymania dróg – nieodśnieżone pobocza, nieprawidłowo oznakowanych dróg gminnych, nieprawidłowego korzystania z dróg przez pieszych, rowerzystów i kierowców.

Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców Warmii i Mazur?

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, mapa będzie jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których można będzie kształtować struktury terenowe Policji. Będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z takim rozlokowaniem struktur Policji, które pozwoli na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym kraju.

Konsultacje społeczne – wspólnie w trosce o bezpieczeństwo

Projekt mapy na różnych poziomach – krajowym, wojewódzkim i powiatowym - zawiera kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością, czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyniki badań społecznych w zakresie poczucia bezpieczeństwa z uwzględnieniem zagrożeń lokalnych i oczekiwania społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego samorządowcy różnego szczebla z Warmii i Mazur, przedstawiciele warmińsko-mazurskiej policji, szefowie służb i inspekcji, przedstawiciele regionalnych mediów oraz mieszkańcy lokalnych społeczności od początku lutego uczestniczyli w konsultacjach, w których mogli zaproponować elementy, które w ich ocenie powinna zawierać mapa zagrożeń bezpieczeństwa w ich okolicy.

 

Powrót na górę strony