Zabaj o własne bezpieczeństwo - noś odblaski! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Zabaj o własne bezpieczeństwo - noś odblaski!

Mając na uwadze jak wielką tragedię niesie za sobą zawsze śmiertelny wypadek drogowy prosimy, by dbali Państwo o własne bezpieczeństwo.

W ubiegłym roku na warmińsko-mazurskich drogach najwięcej wypadków miało miejsce w okresie od listopada do marca, popołudniami i wieczorami. W tym okresie doszło do 320 wypadków z udziałem pieszych, a śmierć poniosło 30 osób.

Piesi i rowerzyści to grupa, która najbardziej narażona jest na najpoważniejsze skutki wypadków drogowych. W aucie ochroną są pasy bezpieczeństwa, kurtyny, poduszki czy strefy zgniotu. W przypadku pieszych nie chroni ich nic poza własnym rozsądkiem.

Jesień i zima to najtrudniejszy okres dla pieszych z uwagi na szybko zapadający zmrok i zmienną pogodę. Niestety kurtki, płaszcze, czapki i szaliki w ciemnych kolorach nie wpływają na dobrą widoczność pieszego na drodze. Prostą receptą na poprawę bezpieczeństwa jest noszenie na sobie odblasków. Posiadanie bowiem jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, czy nawet życie. Prosimy, by nie wstydzić się nosić odblasków poza terenem zabudowanym oraz na wsi czy w mieście.

Pamiętajmy pieszego chroni tylko jego zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie. Oprócz odblasku ważne jest też bezwzględne stosowanie przepisów i przechodzenie przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach. Ale i w tych miejscach trzeba stosować zasadę „ograniczonego zaufania”. To, że widzimy samochód nie znaczy wcale, że kierowca widzi nas: bo może być w tym czasie zajęty rozmową przez telefon; zmieniać stację w radiu; rozmawiać z dzieckiem, które siedzi na tylnym fotelu; a może to będzie pijany kierowca. Zatem nie ryzykujmy własnym życiem!

Śmiertelny wypadek to ogromna tragedia, dlatego tak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Naprawdę warto świecić przykładem na drodze i nosić odblaski!