Aktualności

Mrągowo, region: Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku, dlatego będą na nim policyjni narciarze

Warmia i Mazury to region atrakcyjny turystycznie przez cały rok. Oprócz tysiąca jezior, pojawiło się tu wiele miejsc i obiektów, z których mogą korzystać amatorzy sportów zimowych. Dlatego musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, mówią jednym głosem samorządowcy i policjanci. Już 31 stycznia o godz. 11.00 na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie, w obecności m.in. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, Wójta Gminy Mrągowo oraz najmłodszych narciarzy wypoczywających w naszym regionie zostanie uroczyście zainaugurowana kampania informacyjno-edukacyjna "Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku" oraz służba policyjnych patroli narciarskich.

Warmia i Mazur atrakcyjne nie tylko latem

Warmia i Mazury to niewątpliwie region bardzo atrakcyjny turystycznie. Zainteresowanie
to dotyczy już nie tylko wypoczynku wakacyjnego, ale także zimowego. Wraz z coraz prężniej rozwijającą się infrastrukturą służącą uprawianiu sportów zimowych, nasze województwo przyciąga coraz więcej amatorów narciarstwa, co wiąże się z koniecznością zapewnienia tej grupie bezpieczeństwa. Tylko mrągowski ośrodek sportowy na Górze Czterech Wiatrów szacunkowo w sezonie zimowym w ubiegłych latach gościł od 20 do 60 tysięcy amatorów narciarstwa.

Zjazdy pod okiem policyjnych narciarzy

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jak i gości odwiedzających nasz region,
Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie przeszkoliła policjantów, którzy pełnić będą codzienną służbę na terenie stoków narciarskich województwa. Zadania służbowe tych funkcjonariuszy, oprócz obecności i dbałości o bezpieczeństwo narciarzy, koncentrować się będą na zagadnieniach profilaktycznych.

Od 31 stycznia br. policjanci wyruszą na stoki narciarskie Warmii i Mazur. Funkcjonariusze ci, prywatnie amatorzy sportów zimowych na co dzień pracujący w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie, przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne. Służba pełniona na stoku,
z powodów oczywistych ma zupełnie inny charakter. Dlatego zależało nam na tym,
aby policjanci byli bardzo dobrze przygotowani zarówno pod kątem egzekwowania przepisów, przeprowadzania interwencji, ale także edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie bezpiecznych zachowań podczas uprawiania sportów zimowych
– powiedział
mł. insp. Arkadiusz Sylwestrzak Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Olsztynie nadzorujący pion prewencji.
- Na Warmii i Mazurach trwają ferie. Służby policyjnych narciarzy to kolejny element realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w tym czasie.

Samorządy, przedsiębiorcy i policja – partnerzy na rzecz bezpieczeństwa

Służby policyjnych narciarzy to po raz kolejny dowód słuszności tezy, że bezpieczeństwo
to wspólna sprawa policji, władz samorządowych i lokalnych przedsiębiorców. Policyjne patrole czuwające nad bezpieczeństwem amatorów sportów zimowych zostały wyposażone dzięki środkom, które na ten cel przeznaczył Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Funkcjonariusze mogli się szkolić na Górze Czterech Wiatrów dzięki Wójtowi Gminy Mrągowo oraz Panu Wojciechowi Rynkiewiczowi lokalnemu przedsiębiorcy, który użyczyli funkcjonariuszom obiekt i sprzęt.

Profilaktyka, konkursy i nagrody

Uroczysta inauguracja kampanii informacyjno-edukacyjnej "Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku" oraz służb policyjnych patroli narciarskich, która odbędzie się 31 stycznia br. o godz. 11.00 na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie będzie także okazją do nauki
o zimowym bezpieczeństwie. Będzie tam można spotkać policyjnych profilaktyków, dzielnicowych, funkcjonariuszy ruchu drogowego, których zadaniem będzie edukacja młodszych i starszych narciarzy. Każdy będzie mógł zobaczyć policyjny poduszkowiec, który funkcjonariusze wykorzystują podczas akcji ratowniczych prowadzonych w trudno dostępnych terenach, np. na oblodzonym jeziorze. Po nauce będzie czas na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności. Instruktorzy i policjanci przygotowali konkursy, w których uczestnicy będą walczyć o nagrody ufundowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka.

Stok nie jest dla bałwanów

Każdy narciarz musi pamiętać o przestrzeganiu regulaminu obiektu oraz przepisów prawa obowiązujących na stokach, a szczególnie tych wynikających z Ustawy o bezpieczeństwie
i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Osoba, która nie ukończyła 16 roku życia na zorganizowanym terenie narciarskim ma obowiązek jeździć wyłącznie w specjalnym kasku ochronnym. Karę poniesiemy także jeśli będziemy jeździć na nartach lub desce snowboardowej po alkoholu lub środkach odurzających.

Każdy amator sportów zimowych, zanim ruszy na stok, powinien zapoznać się, a później respektować zapisy Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):