Aktualności

Saperzy z policjantami edukują na temat niebezpieczeństw związanych z niewybuchami

Mrągowscy policjanci wraz z żołnierzami Patrolu Rozminowania nr 12 w Orzyszu odwiedzili szkoły w Marcinkowie i Mikołajkach. Przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat zagrożeń związanych z niewypałami i niewybuchami. Była to również okazja do poznania niebezpiecznego zawodu sapera oraz sprzętu wykorzystywanego przez nich w służbie.

Podczas niecodziennego spotkania profilaktyczno-edukacyjnego z policjantami i saperami uczniowie szkół z Marcinkowa i Mikołajek poznali zawód sapera oraz sprzęt wykorzystywany przez nich w służbie. 

Ponadto saperzy w czasie spotkania przestrzegli uczniów przed niebezpieczeństwem pozostawionym po wojnach oraz sposobem działania w momencie wykrycia takiego niebezpiecznego obiektu. Omówili zasady postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów oraz innych niebezpiecznych przedmiotów. Opowiedzieli także kilka ciekawostek związanych z ich ekscytującym, a zarazem niebezpiecznym zawodem. 

Przypominamy! 

Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Dlatego apelujemy o ostrożność i rozwagę. 

Przypominamy, że pomimo upływu blisko 72 lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane są najczęściej podczas prac polowych lub robót ziemnych na terenie całego kraju, są one nadal bardzo niebezpieczne.  

Często są zardzewiałe i skorodowane. Wybuch może nastąpić w każdej chwili. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu!  

W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Następnie neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce. 

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający "pocisk" pamiętaj: 

- nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego, 

- jeśli jest wykopany - nie zakopuj go ponownie, 

- natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość, 

- powiadom Policję! Pozostawienie niewybuchu to niebezpieczeństwo dla innych!