Aktualności

14 lutego 2017 Mrągowo zatańczyło i zaprotestowało przeciwko przemocy!

Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie, Alicja Jakubiak ZUMBA Mrągowo oraz Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie zorganizowali wspólnie przedsięwzięcie „Nazywam się Miliard”. Razem zaprotestowaliśmy przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet.

14 lutego o godzinie 12.00 na placu Unii Europejskiej w Mrągowie wszyscy uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie, reprezentanci z Gimnazjum nr 1 przy OHP, ZOS BAZA w Mrągowie, Liceum Ogólnokształcącego oraz mieszkańcy miasta zatańczyli, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku. W ten sposób przyłączyliśmy się do światowej akcji „One Billion Rising”.

Tego dnia Alicja Jakubiak, trenerka Zumby, wraz z Wiktorią i Karoliną poprowadziły wszystkich do tańca w rytm piosenki „Break The Chain”.

Skąd się wziął pomysł na akcję?

Akcję tę zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler,by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD. W tym roku 14 lutego w ramach akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland chcemy zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet i dziewczyn. Niestety ofiarami molestowania seksualnego padają najczęściej kobiety: w domu, szkole, pracy, na ulicy. Chcemy to zmienić! Chcemy, by dziewczynki i dziewczęta nie były narażone na przemoc, by były szanowane i kochane, i miały poczucie bezpieczeństwa!

Kobiety coraz częściej padają ofiarą przemocy – zarówno psychicznej i fizycznej, jak również seksualnej. Zjawisko to niestety jest cały czas powszechne i jest to problem nie tylko Mrągowa. Często okazuje się, że przemoc może dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Oprawcami najczęściej są mężowie lub partnerzy, którzy swoją agresję wyładowują nierzadko bez konkretnego powodu i bardzo często pod wpływem alkoholu.

Dlatego bardzo ważne jest, by nie bagatelizować problemu i nie zamiatać go pod przysłowiowy dywan. Pokrzywdzone kobiety powinny szukać wsparcia u specjalistów i na policji.

Pamiętajmy o tym, by nigdy nie usprawiedliwiać przemocy. Nikt nie ma prawa bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób. A za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje.