Aktualności

(09.07.2017 r.) - Spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia – był pijany

Kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, grozi 27 – letniemu mieszkańcowi Mrągowa. Mężczyzna doprowadził do kolizji, a następnie chcąc uniknąć odpowiedzialności porzucił pojazd i uciekł z miejsca zdarzenia. Policjanci ustalili tożsamość sprawcy zdarzenia, który trafił do policyjnego aresztu.

Wczoraj (08.07.17r.) kilka minut po godzinie 05.00, Oficer dyżurny mrągowskiej komendy otrzymał informację o kolizji drogowej, do której doszło w pobliżu jednej z posesji w Marcinkowie.

Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Funkcjonariusze na miejscu zastali poszkodowanego, który wskazał im porzucony pojazd marki Mazda, który uderzył w jego auto. Niestety kierującego mazdą nie zastano na miejscu zdarzenia. W porzuconym pojeździe policjanci znaleźli dowód rejestracyjny i ustalili kto mógł kierować tym autem.

Chwilę później funkcjonariusze zapukali do drzwi mieszkania, gdzie przebywał podejrzany o spowodowanie tego zdarzenia. 27-latek nie kwestionował swojej winy. Przyznał, że tej nocy  uderzył w zaparkowany vw transporter, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. W trakcie rozmowy policjanci wyczuli od niego alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał jeszcze około 0,7 promila alkoholu w organizmie. Ustalono również, że mężczyzna nie posiadał nigdy uprawnień do kierowania pojazdami. Dlatego trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Mężczyzna nie uniknie także odpowiedzialności za spowodowanie kolizji.

Dk/kw