(09.07.2017 r.) - Bezpieczne Wakacje - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

(09.07.2017 r.) - Bezpieczne Wakacje

Wakacje to dla większości wypoczynek i wyjazdy z nim związane. Dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Na drogach pojawia się w tym okresie więcej niż zwykle pojazdów. Część osób podróżuje własnymi autami, inne wyjeżdżają na wypoczynek autokarami. W ramach działań "Bezpieczne wakacje", policjanci czuwają przede wszystkim nad bezpieczeństwem dzieci spotykając się z uczestnikami kolonii. Funkcjonariusze przypominają wtedy o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Z doświadczenia policjanci wiedzą, że wakacje to czas, w którym dzieciom i młodzieży często przychodzą do głowy różne pomysły, często ryzykowne i niebezpieczne. 

Dlatego policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o dzieci i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek - na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. W tym okresie spotykają się z dziećmi przebywającymi na zorganizowanym wypoczynku, jak i z ich organizatorami. Podczas tych wakacyjnych spotkań z uczestnikami kolonii czy półkolonii policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Już w pierwszych dniach wakacji odbyło się spotkanie zorganizowane przez z ZHP w Mrągowie. Kolejne zorganizowano w piątek w Młyniku w z dziećmi, które przyjechały z Dolnego Śląska. Tam policjanci wraz z pracownicą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mrągowie przypominali najmłodszym, jak zachowywać się podczas letniej zabawy na podwórku, nad wodą, w lesie. Rozmawiały też z uczestnikami o konsekwencjach prawnych oraz zdrowotnych zażywania środków odurzających, jak również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Piątkowe spotkanie było o tyle przyjemne, bo nie odbyło się w „szkolnej ławie”, a nad jeziorem. I tym razem to głównie dzieci mówiły o tym, czego nauczyły się podczas zajęć z policjantami w minionym roku szkolnych. Ich wiedza była bardzo szeroka co pozwala wierzyć, że do szkoły wrócą cali i zdrowi.  

Drogi Rodzicu wakacje to dla dzieci i młodzieży długie tygodnie wolności i swobody. A przynajmniej powinny takimi być. Upewnijmy się więc, że nasze pociechy są świadome zagrożeń i będą wiedziały jak sobie z nimi radzić. To, czego się od nas nauczą, może ocalić im życie. 

Najlepiej przyswoić sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.  

 Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Narkotyki działają jak pułapka – ofiara najpierw sięga po atrakcyjną przynętę, a ponieważ nic złego się nie dzieje sięga jeszcze raz i jeszcze raz, aż w którymś momencie uruchamia się mechanizm zatrzaskujący klatkę. Mitem jest, że „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. 

 Nierzadko ostatni szkolny dzwonek jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym zabawę z alkoholem. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie pijany nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. 

 Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napoi, by nikt nic do nich nie dosypał, dolał (tabletka gwałtu). 

 Wychodząc z domu zawsze informuj najbliższych, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. 

 Nigdy nie wybieraj się sam na dyskotekę lub w podróż autostopem. 

 Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Nie afiszuj się posiadanymi dobrami. 

 Przebywając w wakacyjnym tłumie, plaży dyskotece, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nie wkładaj ich do tylnej kieszeni spodni. 

 Podróżując pociągiem zajmuj miejsca blisko konduktora, służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach, trzymaj się blisko ludzi budzących zaufanie. 

 Bądź ostrożny zawierając nowe znajomości na dyskotece, plaży czy przez internet. Nigdy nie wiadomo czy nowo poznana osoba ma dobre zamiary.

  • Bezpieczne Wakacje z ZHP w Mrągowie
  • Spotkanie w Młyniku
  • Spotkanie z dziećmi w Młyniku