Bezpieczna droga do szkoły z policjantami - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły z policjantami

Od 4 września mrągowscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w drodze do szkoły.

Mrągowscy policjanci od dzisiaj rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę zdarzeń z udziałem najmłodszych i nie tylko.

Przez cały okres roku szkolnego policjanci prowadzić będą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ponadto policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół. Funkcjonariusze kontrolować będą przede wszystkim sposób realizacji ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć również ci kierowcy, którzy w rejonach szkół będą przekraczać dozwolona prędkość, bądź też wyprzedzać na przejściach dla pieszych.W ramach rozpoczętych działań funkcjonariusze rozdają również odblaski.

Dziś (05.09.2017r.) otrzymali je uczniowie szkoły w Nawiadach. Placówka ta niestety znajduje się przy ruchliwej drodze krajowej numer 59, dlatego tak ważne jest najmłodsi byli widoczni na drodze w jej pobliżu. Dodatkowo o bezpieczeństwie w ruchu drogowym z najmłodszymi uczniami rozmawiał dzielnicowy. Tego dnia również pokazał im, jak należy prawidłowo przechodzić na drugą stronę jezdni.

   

Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy.

Prosimy rodziców, by nie zapomnieli o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. Odprowadzając dziecko do szkoły warto pokazać dzieciom nie tylko najkrótszą, ale też najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Tą drogą warto wspólnie z dziećmi kilkakrotnie przejść utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły, zwracając pociechom uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym.

Przypominamy też, że dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej. Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to dzieci nieprzekraczających 150 cm wzrostu.

Rady dla rodziców:


1. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
 

2. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

Szkoła Podstawowa w Pieckach

             

 

    

 

Szkoła Podstawowa w Dłużcu

 

Szkoła Podstawowa w Krutyni

 

 

 

  

 

Przedszkole Nasze Pociechy

 

Przedszkole Stokrotka

 

     

 

Szkoła Podstawowa w Warpunach

 

  

 

Szkoła Podstawowa w Sorkwitach

 

Zespół Oświatowo-Sportowy "Baza" w Mrągowie

 

 

Przedszkole "Nasze Pociechy" w Sorkwitach

 

Przedszkole "Nasze Pociechy" w Mrągowie

 

 

Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie