W trosce o bezpieczeństwo podczas ferii. - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo podczas ferii.

Na terenie całego kraju w okresie ferii zimowych realizowana będzie akcja informacyjno - edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Także policjanci z Warmii i Mazur aktywnie przygotowują się do ferii zimowych, organizując spotkania i akcje poświęcone promowaniu bezpiecznych postaw wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku. Wszystko pod hasłem "Bezpieczne Ferie 2018".

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” jest kontynuacją ubiegłosezonowej kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” i w sezonie zimowym 2017/2018 została włączona do kampanii zainicjowanej przez MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”, a z uwagi na miejsce i czas realizacji, do nazwy dodany został człon „na stoku”.

Partnerami akcji są:

 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji;

 • Polski Związek Narciarski;

 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe;

 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe;

 • Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN;

 • Fundacja PZU.

Ferie zimowe na Warmii i Mazurach zgodnie z kalendarzem roku szkolnego ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przypadają w dniach 22 stycznia – 4 lutego 2018 r. W tym czasie dzieci i młodzież będzie wypoczywać na zorganizowanych formach wypoczynku organizowanych m.in. na terenie Warmii i Mazur. Wiąże się to z wystąpieniem zagrożeń związanych z organizacją wypoczynku i przewozem dzieci, co zobowiązuje Policję do podjęcia działań, mających na celu minimalizację zagrożeń oraz ochronę bezpieczeństwa. Dlatego już teraz funkcjonariusze z naszego regionu prowadzą działania pod hasłem „Bezpieczne Ferie 2018”.

Ferie na drogach

Już 22 stycznia policjanci ruchu drogowego rozpoczną akcję „Bezpieczne ferie”. Będą czuwać nad bezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą objęci będą kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież.

Przypominamy, że przed wyjazdem dzieci na zimowisko można sprawdzić stan techniczny autokarów. W tym celu prosimy o kontakt pod nr tel. 89 741 92 29, 89 741 92 00.

Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Ponadto przypominamy rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:

 • sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

 • poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;

 • wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:

 • do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

 • nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

 • korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;

 • kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;

 • nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;

Podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie