Aktualności

Mrągowscy policjanci prowadzili akcję „Prędkość”

Na drogach powiatu mrągowskiego nagminnym wykroczeniem popełnianym przez kierowców jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości. W celu ograniczenia liczby zdarzeń powodowanych również przez „spieszących” się kierowców, w ciągu ostatnich trzech dni policjanci prowadzili wzmożone działania pod nazwą „Prędkość”.

Jak wskazują policyjne doświadczenia, przekraczanie dozwolonej prędkości jest jednym z najczęstszych przewinień kierowców. Nadmierna prędkość to również jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Wypadki wynikające z tej przyczyny należą niestety do najtragiczniejszych. Dlatego mrągowscy policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Prędkość”. Ich celem jest właśnie walka z piratami drogowymi. Jedna z takich wzmożonych akcji prowadzona była od piątku do niedzieli.

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Policyjne patrole ruchu drogowego korzystali z laserowych mierników prędkości.  W efekcie działań funkcjonariusze skontrolowali 80 pojazdów.  54 kierowców zlekceważyło przepisy drogowe jadąc z nadmierna prędkością

Przypominamy, że za naruszenie przepisów dotyczących prędkości grożą surowe kary! Ale kara finansowa za przekroczenie prędkości jest najłagodniejszą konsekwencją tego czynu. Najtragiczniejszą jest bowiem wypadek drogowy i wielka tragedia jego uczestników.

Jazda z dopuszczalną prędkością nie stanowi gwarancji bezpieczeństwa. Na to mają także wpływ inne czynniki, do których możemy zaliczyć zachowanie kierowcy, warunki pogodowe, stan nawierzchni drogi, czy natężenie ruchu.

Za przekroczenie prędkości grozi:

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł

Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne

Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne

Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych

Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych

Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych, w niektórych przypadkach - zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.