Bezpieczne grzybobranie - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Bezpieczne grzybobranie

Coraz częściej można spotkać osoby, które spędzają czas wolny w lesie poszukując grzybów. W związku z tym apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas tych wypraw, aby wyjazd na grzybobranie okazał się nie tylko owocny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi przykrościami.

Wybierając się na grzyby starajmy się nie jechać samotnie, tylko w większych grupach - szczególnie w teren mało nam znany. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się pojechać samemu, to warto poinformować bliskich o tej wyprawie oraz w jaki rejon się udajemy i określić przybliżony czas powrotu z grzybobrania.

W przypadku zbiorowego wyjazdu należy utrzymywać kontakt wzrokowy z uczestnikami grzybobrania. Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich nawet tragicznie.

Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Starajmy się zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej.

Pamiętajmy też, aby na wyprawę do lasu zabrać ze sobą telefon z naładowaną baterią. Nawiązanie kontaktu telefonicznego, w przypadku zagubienia, ułatwia służbom podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań poszukiwawczych.

Należy również pamiętać, by przed wyjazdem do lasu zadbać o odpowiednią odzież, adekwatną do warunków atmosferycznych. Przypominamy, że późnym latem i jesienią warunki pogodowe dość często i nagle potrafią się zmienić. Warto też włożyć ubranie posiadające elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Podczas takiej wyprawy warto również zaopatrzyć się w atlas grzybów tak, aby bezbłędnie rozpoznać zebrane gatunki, bowiem spożycie trujących grzybów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Na grzyby nie zabierajmy ze sobą przedmiotów wartościowych, dzięki czemu unikniemy ich zagubienia lub kradzieży. Wybierając się do lasu samochodem, nie zostawiajmy w nim rzeczy, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i zapamiętaniu miejsca jego parkowania. Pamiętajmy także o tym, aby do lasu nie wjeżdżać samochodem, nie zaśmiecać terenu, a odpadki, które pozostaną nam np. po posiłku zjedzonym na łonie natury, wyrzucamy tylko do przygotowanych pojemników lub zabieramy ze sobą. Nie rozpalajmy ognisk i nie rzucajmy niedopałków na poszycie leśne.