Nietrzeźwi za kierownicą - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Nietrzeźwi za kierownicą

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują własne życie i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonało się czterech kierowców.

W piątek po godzinie 23.00 na ulicy Rynkowej w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego renault. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca miał ponad 1,2 promile alkoholu w organizmie. Mało tego okazało się również, że nie posiada prawa jazdy, ponieważ nigdy takich uprawnień nie zdobył.

Tej samej nocy, po godzinie 02.00 funkcjonariusze interweniowali wobec 19-letniego kierowcy volkswagena. Ten kierowca jak wykazało badanie alkomatem, miał ponad 0,2 promila. Zanim wsiadł za kierownicę wypił alkohol i tym samym popełnił wykroczenie. To jednak nie jedyne wykroczenie jakie popełnił. Kontrola wykazała, że nie miał przy sobie obowiązkowego prawa jazdy.

Godzinę później policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą mercedesem. 35-latka zdecydowała się na jazdę mimo, że miała w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Jednak to nie jedyne jej przewinienie. Nie posiadała przy sobie prawa jazdy, a samochód od maja nie posiadał aktualnych badań technicznych.

W niedzielę po godzinie 18.00 funkcjonariusze policji otrzymali informację o kolizji drogowej do jakiej doszło na trasie Prawdowo-Stare Sady. Tam kierowca  toyoty doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka kierowcą subaru. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca zdarzenia miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz i za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

 

Powrót na górę strony