Aktualności

Nietrzeźwi kierowcy na drodze to ogromne niebezpieczeństwo

Każdego dnia policjanci podczas służby na drogach dbają o bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym. Niestety w tej trudnej pracy jednym z ich głównych przeciwników wciąż są ci najbardziej niebezpieczni, nieobliczalni i bezmyślni kierowcy, którzy za kierownice auta wsiadają pod wpływem alkoholu. Wobec tak nieodpowiedzialnych osób policjanci nie mają pobłażania.

Wczoraj tuż po godzinie 16.00 mrągowscy policjanci zwrócili uwagę na kierującego volvo. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej w miejscowości Kozłowo. Już w rozmowie z 42-latkiem policjanci wyczuli, że może być on pod działaniem alkoholu.

Badanie alkomatem już tylko potwierdziło ich przypuszczenia. Mężczyzna miał 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że 42-latek nie miał przy sobie prawa jazdy, a dlatego, że nigdy takich uprawnień nie zdobył.

Teraz za popełnienie przestępstwa odpowie przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!

Od maja 2015 r., po zmianie przepisów, sąd wobec sprawcy skazanego za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł. W razie skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości będąc uprzednio karanym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego, jest to co najmniej 10 000 zł.

Apelujemy!

Policjanci apelują, aby reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a także niezwłocznie powiadomić Policje.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Powrót na górę strony