Aktualności

Rowerzysta na drodze – podstawowe zasady

Rower to najpopularniejszy środek transportu. Jest ekonomiczny, ekologiczny, w czasie pandemii bezpieczny dla użytkowników. Aby bezpieczeństwo było zachowane w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Coraz chętniej zamieniamy samochód czy autobus na rzecz roweru. Rowerzyści to coraz szersza grupa użytkowników dróg, zwłaszcza w sezonie  wiosennym i letnim, kiedy pogoda wręcz zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jest to nie tylko najprostsza forma ruchu, ale przede wszystkim komunikacji – sprawny rower, kask na głowę i możemy ruszać w drogę.

Jednak wszyscy, niezależnie ile mają lat i jakim rowerem jeżdżą mają takie same prawa i obowiązki na drodze, które wynikają z przepisów prawa. Warto przypomnieć niektóre z nich, aby swoją jazdą nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa. A więc:

- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem nakazu (C-13).

- jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym,

- dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem umieszczenia go na dodatkowym siodełku,

- rowerzyście zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu,

- rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem. Poza tym, gdy chodnik ma szerokość większą niż dwa metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 km/h również możemy jechać po chodniku. Ostatnią sytuacją są niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła. Rowerzysta poruszając się po chodniku jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,

- przejeżdżając przez przejazd rowerowy mamy co prawda pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tych miejscach i zmniejszenia prędkości z jaką jedziemy,

- nie przejeżdżajmy po przejściu dla pieszych. W tym miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę.

- nigdy nie wsiadajmy na rower po alkoholu. Działanie tego środka powoduje, że nasze reakcje na drodze są opóźnione przez co swoją jazdę możemy doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia. Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu bądź nietrzeźwości jest wykroczeniem i grozi za nie kara aresztu lub grzywna.

Nie zapominajmy o wszelkich elementach poprawiających nasze bezpieczeństwo. Najważniejszym z nich jest kask, który odpowiednio dobrany chroni naszą głowę przed uderzeniem o twarde podłoże. Również wyposażenie roweru nie pozostaje bez znaczenia. Rower, którym poruszamy się po drogach powinien być wyposażony w światła – białe i czerwone, przynajmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Zachowanie ostrożności, odpowiednia prędkość dająca czas na właściwą reakcję, a przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych – to charakteryzuje odpowiedzialnego, a przez to bezpiecznego rowerzystę. 3 czerwca to Wasze święto. Świętujcie bezpiecznie - nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok!

  • plakat - wyposażenie roweru
    plakat - wyposażenie roweru
Powrót na górę strony