Aktualności

Nietrzeźwi za kierownicą

Jazda pod wpływem alkoholu, czy z nadmierną prędkością stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują własne życie i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonało się trzech kierujących.

Wczoraj po godzinie 9.00  mrągowscy funkcjonariusze ruchu drogowego wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu toyotą. Mężczyzna jechał z prędkością 103 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jaka obowiązuje w miejscowości Kosewo. Tego dnia mieszkaniec Bydgoszczy stracił prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące. Dodatkowo za popełnione wykroczenie otrzymał mandat w wysokości 400 złotych.

Tego samego dnia po godzinie 20.00 oficer dyżurny otrzymał informację o zdarzeniu drogowym do jakiego doszło w miejscowości Wyszembork. Z relacji osoby zgłaszającej wynikało, że kierowca vw polo, który doprowadził do kolizji może być nietrzeźwy, ponieważ pozostawił auto i oddalił się z miejsca zdarzenia. Policjanci ruchu drogowego, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia ustalili przebieg kolizji. Kierująca fordem powiedziała, że jadąc od strony Szestna w kierunku miejscowości Boże na wysokości tartaku w jej lewy bok uderzył kierowca volkswagena, który nie ustąpił jej pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu. W trakcie rozmowy z nim wyczuła, że może być on pod wpływem alkoholu, a chwilę później zaczął uciekać.  Jednak nieskutecznie ponieważ został ujęty przez świadka.  

Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Za spowodowanie kolizji został ukarany mandantem w wysokości 500 złotych i będzie odpowiadał za przestępstwo, jakim jest kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Za to samo przestępstwo będzie odpowiadał 61-latek zatrzymany do kontroli drogowej dzisiaj po godzinie 5.00 na ulicy Skłodowskiej. Mężczyzna kierował motorowerem mimo, że w organizmie miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
Powrót na górę strony