Aktualności

Policjanci rozmawiali z seniorami o oszustwach

Seniorzy są grupą osób, która powinna być objęta szczególną opieką. Nieświadomi zagrożeń czyhających w dzisiejszym świecie padają ofiarami oszustów, którzy wykorzystują ich podeszły wiek, dobroduszność i nieznajomość nieskończonych możliwości jakie daje Internet. Aby ustrzec ich przed oszustami, mrągowscy policjanci przeprowadzili spotkania na których przedstawili schematy działań, metody manipulacyjne i rady jak nie dać się nabrać.

Pomimo licznych kampanii społecznych i publikacji medialnych, policjanci wciąż odbierają sygnały o przestępczej działalności oszustów wyłudzających od starszych osób pieniądze. Najczęściej stosowaną formą są znane metody na tzw. „wnuczka” i „policjanta”. Najczęściej osoby mające niecne zamiary dzwonią do seniorów podszywając się pod wnuczka, policjanta, urzędnika czy pracownika banku.

W środę (14.09.2022r.) dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Kosewie mrągowscy policjanci mieli okazję spotkać się z seniorami i omówić z nimi problematykę oszustw. Na początku spotkania każda osoba deklarowała, że jest świadoma czyhających zagrożeń i na pewno nie dałaby się nabrać oszustowi, jednak zaprezentowane przez funkcjonariuszy treści uświadomiły im, nieznane jak dotąd metody oszustw i sposoby jak uchronić się przed utratą oszczędności.

W czwartek (15.09.2022r.) policjanci spotkali się również z seniorami w mrągowskim Klubie Seniora, gdzie licznie zgromadzeni słuchacze z zaciekawieniem zapoznali się z „modnymi” w dzisiejszych czasach oszustwami. Każda osoba miała okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz dowiedzieć się gdzie szukać pomocy i jak się zachować w chwili, gdy ktoś zadzwoni i będzie pytać o ich środki finansowe.

Na koniec spotkań policjanci rozdali przygotowane w ramach projektu „Fałszywy telefon- zagrożone oszczędności” gadżety, tj. brelok z numerami telefonów do policjantów koordynujących działania związane z pomocą osobom pokrzywdzonym, kubek z napisem „Fałszywy telefon- dzwoni oszust rozłącz się” oraz zakupową torbę płócienną, które podczas codziennych obowiązków mają przypominać seniorom o poruszonych na spotkaniu zagrożeniach.

Warto wykorzystać każdą możliwą okazję, aby porozmawiać ze starszymi osobami i przestrzec ich przed oszustami próbującymi wyłudzić znaczne sumy pieniędzy. Zdarza się, że osoby starsze tracą w ten sposób dorobek swojego życia.

Czasami wystarczy zwykła czujność i ostrożność, by uchronić się przed utratą oszczędności.

(pk)

 

Powrót na górę strony