Bezpieczna droga do szkoły - Komunikaty - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Komunikaty

Bezpieczna droga do szkoły

Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice.

Apelujemy do rodziców, by postarali się nauczyć swoje pociechy podstawowych zasad ruchu drogowego. Dzieci powinny poznać przepisy mówiące o tym, jak powinien zachowywać się pieszy lub rowerzysta. Gdzie i jak przechodzić na drugą stronę ulicy, kiedy zsiąść z roweru i przeprowadzić go, idąc pieszo. Jak tylko mamy okazję, choćby na spacerze, powinniśmy o tym z dzieckiem rozmawiać i ćwiczyć te zasady w praktyce.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego warto z dzieckiem porozmawiać o drodze do i ze szkoły. Należy wspólnie ustalić najbezpieczniejszą trasę. Nie tę najkrótszą, ale tę z najmniejszą ilością zagrożeń. Następnie przejdziemy nią z dzieckiem kilka razy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, na pewno będzie ono czuło się pewniej, a my będziemy spokojniejsi. Co ważne z takiej trasy dziecko nie powinno nigdy zbaczać.

Przypominamy jednak rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Podczas drogi do szkoły może zdarzyć się, że obca osoba będzie zachęcała dziecko do nawiązania rozmowy. Aby zapobiec niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby należy ustalić z dzieckiem zasady np. zakaz przyjmowania od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, ponieważ nigdy nie można być pewnym, czy osoba obca ma dobre zamiary. Nie można ufać nieznajomemu, nie można oddalać się z taką osobą od miejsca zamieszkania. Nigdy nie wolno wsiadać do samochodu obcej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje podwiezienie do domu.

Aby dzieci bezpiecznie dotarły na miejsce bardzo ważna jest także postawa kierowców.
W rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność. Czujność kierującego ma ogromne znaczenie zwłaszcza w miejscach, które są uczęszczane przez dzieci, ponieważ zachowanie najmłodszych często trudno przewidzieć i mogą oni nieoczekiwanie wtargnąć na jezdnię. Dlatego tak ważna jest jazda z odpowiednią prędkością, by w razie niebezpieczeństwa szybko zatrzymać pojazd.
 

Stałym już elementem września są policyjne działania edukacyjne pn „Bezpieczna droga do szkoły”. Na zaproszenie szkół policjanci spotykają się z rodzicami oraz z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Ofiary – dzieci w wieku 7 – 17 lat w okresie od 1 września do 23 czerwca

 

Liczba wypadków z udziałem dzieci do lat 17

Liczba zabitych

Liczba rannych

2015/

2016

2016/

2017

2017/

2018

2015/

2016

2016/

2017

2017/

2018

2015/

2016

2016/

2017

2017/

2018

Województwo warmińsko-mazurskie

137

123

109

2

6

9

141

133

115

Powiat mrągowski