Policja wodna - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Policja wodna

O bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą dbają zarówno policyjni wodniacy z Mikołajek, jak i Mrągowa. Do pracy na wodzie przygotowanych jest 7 policjantów z Komendy Powiatowej Policji z Mrągowa i Komisariatu Policji w Mikołajkach. Wszyscy ci policjanci mają patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej. By wykonywać prawidłowo służbę na wodzie niezbędne jest również przeszkolenie z ratownictwa wodnego. Już większość policjantów poszczycić się może uprawnieniami ratownika.
 
Mikołajki

Początek maja to dla mikołajskich wodniaków początek sezonu letniego. By lepiej się do niego przygotować co roku w Mikołajkach z inicjatywy Policji odbywa się debata społeczna na temat bezpieczeństwa nad wodą.

Debata, która odbyła się 28.04.2014 r. była również okazją do przekazania policjantom z Komisariatu Policji w Mikołajkach nowej łodzi hybrydowej SPORTIS S-6200/K.
 
Łódź hybrydowa SPORTIS S-6200/K
 
 
 


Najnowocześniejsza i najszybsza łódź została zakupiona ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łódź posiada benzynowym silnik o mocy 200 koni mechanicznych, pozwalający osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h. Jej budowa zapewnia dużo większą stabilność niż inne jednostki pływające, co zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo pełniących służbę na jej pokładzie policjantów. Wpływa to również na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Dzięki nowemu nabytkowi mikołajscy policjanci mogą dotrzeć do potrzebujących dużo szybciej.

Łódź motorowa Parker typu RiB 630
Zarówno nowa łódź jak i druga: Parker typu RiB 630 na wody wypływa zawsze wraz z rozpoczęciem sezonu. Funkcjonariusze porządku pilnują na jeziorach: Tałty, Mikołajskie, część jeziora Śniardwy oraz części jeziora Bełdany. Policyjni wodniacy realizują liczne kontrole jednostek pływających, podczas których bezwzględnie sprawdzają, czy osoby wypoczywające na wodzie respektują przepisy dotyczące stanu trzeźwości oraz czy posiadają stosowne uprawnienia. Podczas służby na wodzie policjanci również uświadamiają żeglarzy o zagrożeniach, jakie niesie woda oraz o sposobie radzenia sobie w sytuacji kryzysowej.
 
 
Mrągowo

Również w Mrągowie, w sezonie letnim bezpieczeństwa na Czosie strzegą policyjni wodniacy. Funkcjonariusze z łodzi motorowej Harpun patrolują akwen wraz jego linią brzegową. Policjanci, jak co roku realizują również wspólne służby na wodzie z MOPR-em oraz Państwową Strażą Rybacką.

Łódź motorowa Harpun na jeziorze Czos

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Krutyń
 
Z uwagi na to, że w ostatnim czasie na szlaku przybywa łodzi i kajaków, po raz pierwszy w sezonie letnim 2014 r., policyjni wodniacy rozpoczęli służbę nad rzeką Krutynia.
Funkcjonariusze przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na wodzie. Do tego służy im łódź motorowa typu R-3 z płaskim dnem. Policjanci realizują tam wspólne służby z Inspektorami Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku. Wspólnie sprawdzają realizację obowiązujących przepisów przez armatorów i sterników łodzi. Natomiast razem ze strażnikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego pilnują, czy nie są łamane przepisy dotyczące ochrony przyrody i środowiska.

Łódź płaskodenna typu ATOL