Przemoc w rodzinie - Policja radzi - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Policja radzi

Przemoc w rodzinie

Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?

- Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.

- Zadzwoń do „Niebieskiej Linii” 801 12 00 02. Pracujący tam psychologowie porozmawiają z Tobą i pomogą ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

- Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób! Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie TY.

- Wzywaj policję w każdej sytuacji zagrożenia.

- Szukaj pomocy u specjalistów. Ustal, gdzie w Twojej okolicy znajduje się punkt konsultacyjny, ośrodek pomocy społecznej, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, poradnia odwykowa czy ośrodek interwencji kryzysowej. Kiedy uzyskasz wsparcie, pomoc i informacje – poczujesz się pewniej.

- Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Przydatne linki:

http://www.mediacje-elblag.pl/

http://www.pomocpokrzywdzonym.pl/

http://pokrzywdzeni.gov.pl/