Alkohol „pod chmurką”
Wraz z nadejściem wiosny na ulicach, placach i w parkach pojawia się co raz więcej osób, które po długiej zimie spragnione są wiosennego słońca. Jest to czas, w którym powraca problem picia alkoholu w miejscach publicznych. Czy napoje alkoholowe można spożywać „pod chmurką” i jak to jest z obowiązującymi w Polsce zakazami ich spożywania w miejscach publicznych? Gdzie obowiązują i z jakimi konsekwencjami należy się liczyć w przypadku ich złamania?
Alkohol, mimo że zaliczany jest do substancji psychoaktywnych, w Polsce jak i na świecie jest produktem legalnym. Rolą państwa jest jednak podejmowanie działań zmierzających do ograniczania jego spożycia.
Podstawę prawną wystawienia mandatu przez policję podczas zauważenia kogoś spożywającego alkohol w miejscu publicznym stanowi art. 431 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Treść przepisu odnosi się jednak do treści art. 14 ust. 2a tejże ustawy. Właśnie w tym drugim przepisie prawodawca wyraził normę zakazującą spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych.
Art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.
Art. 431 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
- Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania,
podlega karze grzywny.
2. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.
3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona, nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia wykroczenia.
Warto jednak podkreślić, że ustawodawca wyłączył spod działania zakazu kilka lokalizacji. Oznacza to, że alkohol można spożywać w miejscach, gdzie na takie zachowanie zezwoliły władze danego miasta. Co więcej, spożywać alkohol można również na ogródkach restauracji oraz w miejscach przynależących do klubów i pubów, czy restauracji.
Mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym
Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym to czyn zabroniony w postaci wykroczenia, które sankcjonuje art. 431 w związku z art. 14 ust. 2a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Powołując się na te przepisy funkcjonariusz policji może wystawić mandat w wysokości 100 złotych.W tym, jak i w każdym innym przypadku osoba złapana ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas jednak sprawa kierowana jest do sądu.