Policjanci spotkali się z uczniami, żeby opowiedzieć o służbie w Policji
Zawód policjanta to marzenie niejednego dziecka. U progu dojrzałości taka decyzja wiąże się jednak z wieloma innymi czynnikami – między innymi trzeba pamiętać, że zawód policjanta wymaga odpowiedzialności i określonych kompetencji.
W poniedziałek rano (03.04.2023r.) mrągowską komendę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Choszczewie. Młodzież mogła zobaczyć jak wygląda Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie, zajrzeć do pomieszczeń służbowych funkcjonariuszy i poobserwować jak wygląda ich praca. Następnie na sali odpraw obejrzeli przygotowane przez Komendę Wojewódzką w Olsztynie filmy promujące zawód policjanta.
Natomiast w poniedziałek i wtorek (03-04.04.2023r.) mrągowscy funkcjonariusze spotkali się z uczniami liceum, zarówno tegorocznymi maturzystami jak i klasami młodszymi, aby opowiedzieć im jak wygląda służba w Policji oraz omówić poszczególne etapy rekrutacji do służby.
KILKA SŁÓW O DOBORZE DO POLICJI
Postępowanie kwalifikacyjne o przyjęcie do służby w Policji składa się z ośmiu etapów i rozpoczyna z chwilą złożenia kompletu dokumentów. Wymagane dokumenty kandydaci mogą składać przez cały rok. Proces rekrutacyjny trwa około 3,5 miesiąca. Po pozytywnym zakończeniu wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego kandydat zostaje przyjęty do służby w Policji w najbliższym terminie przyjęć wyznaczonym przez Komendanta Głównego Policji.
Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi się w formie konkursu.
Jak wygląda procedura naboru nowych funkcjonariuszy (etapy postępowania)
Test wiedzy
Etap ten, w naszym województwie przeprowadzany jest w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na terenie OPP w Olsztynie ul. Pstrowskiego 3. Jak sama nazwa etapu wskazuje, wiedzę kandydata z zakresu funkcjonowania Policji sprawdza się za pomocą testu.
Test wiedzy składa się z 40 pytań i trwa 40 minut. Do każdego z pytań zaproponowano 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą poprawną odpowiedź kandydat uzyskuje 1 punkt.
Test sprawności fizycznej
W przypadku naszego województwa testy przeprowadzane są w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na terenie OPP w Olsztynie ul. Pstrowskiego 3.
Dodatkowo w każdą trzecią sobotę miesiąca organizujemy spotkanie pod nazwą „Dzień Kandydata”, podczas którego każdy zainteresowany służbą w Policji może dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja, skorzystać z rad policyjnych instruktorów. Kandydat może wziąć udział w zajęciach na hali gimnastycznej OPP w Olsztynie, gdzie instruktorzy odtworzą test sprawności fizycznej, powiedzą jak się do niego przygotować.
Test sprawności ma na celu ocenę motoryki kandydata do służby. Polega na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w określonym czasie. Wynik uzyskany przez kandydata przeliczany jest w systemie punktowym;
- kandydat uzyskuje pozytywny wynik, jeżeli nie przekroczy czasu określonego jako minimalny do jego zaliczenia, wynoszący – 1min. 41 s.,
- pozytywny wynik z testu sprawności fizycznej uzyskuje kandydat do służby, który za prawidłowe wykonanie ćwiczeń tego testu otrzymał co najmniej 43 punkty
(tj. uzyskał czas 1min. 41 s.), - test ma charakter selekcyjny.
Na tor składa się 8 ćwiczeń:
- okrążanie stojaków;
- przewroty w przód i tył na materacach;
- przenoszenie manekina o wadze 28 kg;
- pokonanie 4 płotków lekkoatletycznych;
- 5 rzutów 3 kg piłką lekarską na 5 m;
- 10 skłonów z piłką lekarską z leżenia;
- pokonanie 4 skrzyń gimnastycznych;
- bieg wahadłowy 10 razy 5 m.
Testy psychologiczne
Badania psychologiczne przeprowadzane są przez psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Badania te określą predyspozycje intelektualne
i osobowościowe kandydata do służby w Policji. Badanie psychologiczne przeprowadza się stosując następujące metody badawcze:
- test,
- kwestionariusz,
- wywiad,
- obserwację.
Rozmowa kwalifikacyjna
Na tym etapie postępowania kwalifikacyjnego komisja będzie zadawać pytania, w ten sposób sprawdzając motywację oraz preferencje kandydata do służby. Rozmowa kwalifikacyjna ocenia następujące obszary:
- umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami,
- motywacja do podjęcia służby w Policji,
- społeczna postawa wobec ludzi,
- umiejętność autoprezentacji.
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
- każdy z członków zespołu ocenia w systemie punktowym, według opracowanych kryteriów, odpowiedzi udzielone przez kandydata na zadane pytania,
- prowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej kieruje przewodniczący zespołu,
- członkowie zespołu mogą zadawać pytania uzupełniające,
- kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.
USTALENIE STANU ZDROWIA I STOPNIA ZDOLNOŚCI KANDYDATA DO SŁUŻBY W POLICJI.
Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej daje podstawę do skierowania kandydata do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Tym etapem jest ustalenie przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji. Badania przeprowadzi 10 lekarzy orzeczników, wśród których są m.in.: psychiatra, neurolog, okulista, chirurg, laryngolog, chirurg-ortopeda. W ramach tego etapu na początku kandydat zostanie poddany badaniu psychiatrycznemu. Jeśli decyzja prowadzącego badanie będzie pozytywna, w dalszej kolejności, o stanie zdrowia fizycznego wypowiedzą się specjaliści z różnych dziedzin medycyny.
Kandydaci po pozytywnym zakończeniu wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego umieszczeni zostają na liście kandydatów w kolejności uzależnionej od liczby uzyskanych przez nich punktów. Lista rankingowa podlega zatwierdzeniu przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
Po przyjęciu do służby funkcjonariusz składa uroczyste ślubowanie. Ślubowanie to ogromny zaszczyt, stajesz w gronie najlepszych, którzy tak jak Ty przeszli ciężki proces rekrutacji. Powinieneś być z siebie dumny, my jesteśmy. Będziesz ślubować na sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w obecności swoich najbliższych, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, kadry kierowniczej garnizonu warmińsko mazurskiego. Słowa przysięgi, które składasz zostaną Ci na zawsze w pamięci.
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia...”
Następnie nowo przyjęci policjanci kierowani są, na szkolenie zawodowe podstawowe, realizowane w jednej ze szkół Policji na terenie kraju. Program szkolenia zawodowego podstawowego ma za zadanie przygotować (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.
Szkolenie zawodowe podstawowe jest realizowane w systemie stacjonarnym.
Szkolenie trwa 144 dni, a następnie po pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego policjanci kierowani są do jednostek, w których będą pełnić służbę.