Aktualności

Groźnie wyglądające zdarzenie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

W niedzielne popołudnie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. Na skutek załamania pogody 4 łodzie się przewróciły, a ich załogi znalazły się w wodzie. Na pomoc ruszyli inni żeglarze, MOPR oraz policyjni wodniacy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Do załamania pogody na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich doszło w niedzielę (06.08.2023r.) w godzinach popołudniowych. Ok godz. 17:30 policyjni wodniacy popłynęli w okolice Jeziora Tałty, gdzie na skutek załamania pogody przewróciły się 4 łodzie, a ich załogi znalazły się w wodzie. Na pomoc ruszyli inni żeglarze, którzy zaczęli podejmować ich na swoje łodzie. Na miejsce dotarli ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Policja, którzy niezwłocznie podjęli interwencję. Na szczęście osobom, które znalazły się w wodzie nic się nie stało, a co bardzo ważne wszystkie osoby miały założone kamizelki ratunkowe. Policjanci oraz MOPR pomogli osobom, których łodzie się przewróciły bezpiecznie dotrzeć na brzeg.

Po tragedii na Mazurach w 2007 roku związanej z silną burzą zwaną „Białym szkwałem” został stworzony system ostrzegania żeglarzy przed nawałnicami. 

System został uruchomiony w 2011 roku i składa się z 17 masztów z lampami, które do dnia dzisiejszego ostrzegają wszystkich żeglarzy przed niebezpieczeństwem. Maszty są tak usytuowane, że widać je niemal z każdego miejsca na Szlaku Wielkich Jezior.

System automatycznie uruchamia się po otrzymaniu wiadomości email od Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej, w którym znajduje się informacja o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Po zinterpretowaniu wiadomości wysyła do IMiGW informację zwrotną. System niezwłocznie wysyła również SMS do żeglarzy i motorowodniaków, który zawiera

  • informację o typie zjawiska
  • stopień zagrożenia
  • termin ważności ostrzeżenia

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najnowocześniejsze urządzenia nie zastąpią zdrowego rozsądku oraz obowiązkowego śledzenia prognoz i obserwowania nieba, dlatego gdy otrzymamy alert o możliwym załamaniu pogody natychmiast żeglarze powinni włączyć myślenie i  niezwłocznie:

  • ubrać kamizelki (o ile nie mają ich założonych),
  • zabezpieczyć jacht,
  • obrać najlepszy kurs w stronę brzegu,
  • zrzucić żagle,
  • wyprowadzić załogę na pokład,
  • zabezpieczyć telefony komórkowe przed wpadnięciem do wody i schowanie ich w zamykanej kieszeni, by na wypadek wywrotki móc wezwać Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 601 100 100.

 

Funkcjonariusze wytypowani do patrolu na wodzie zostali odpowiednio do tego przeszkoleni, aby stanąć za sterami łodzi, posiadają także przeszkolenie z zakresu ratownictwa wodnego i pomocy przedmedycznej. Takie umiejętności i uprawnienia, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, można zdobyć zostając policjantem. Osoby zainteresowane służbą w Policji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony:
https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/rekrutacja-do-policji/491,Rekrutacja-do-Policji.html

 

 

(pk)

Powrót na górę strony