KOLEJNI NIEODPOWIEDZIALNI KIERUJĄCY WYELIMINOWANI Z RUCHU
Mrągowscy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Volkswagen, 30-letni kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania. Natomiast 20-letnia kierująca miała ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie.
We wtorek (21.05.2024r.) mrągowscy policjanci na jednej z ulic miasta, zatrzymali do kontroli pojazd marki Volkswagen, którym kierował 30-letni mężczyzna. Mieszkaniec Mrągowa tłumaczył, że oczekuje na egzamin na prawo jazdy, lecz nie była to okoliczność łagodząca. O konsekwencjach nieodpowiedzialnego kierującego zadecyduje Sąd.
Również we wtorek (21.05.2024r.) funkcjonariusze mrągowskiej komendy zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel. Samochodem kierowała 20-letnia kobieta. Policjanci dokonali badania trzeźwości kierującej. Jak się okazało, mieszkanka powiatu mrągowskiego nie powinna kierować, gdyż badanie wykazało ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie. Kobieta tłumaczyła się, że wypiła tylko jedno piwo, a następnie musiała udać się do apteki. Swoim zachowaniem, kierująca popełniła wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu.
Pomimo, że policjanci stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów, nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”, bądź takich, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do kierowania.
KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM BEZ UPRAWNIEŃ:
- grzywna w wysokości od 1500zł do 30000zł,
- 10 punktów karnych,
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- jeżeli nadal wbrew orzeczeniu sądu kierujący będzie prowadził pojazd, wtedy grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Sąd może również orzec też 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie wbrew zakazowi sądowemu jest bowiem przestępstwem.
KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM PO ALKOHOLU:
Prowadzeni pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
- grzywna w wysokości od 2500zł do 30000zł lub areszt do 30dni,
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- 15 punktów karnych.
Za przestępstwo prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu, np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelakich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000zł do 60000zł,
- jeżeli kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Apelujemy o przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego! Pamiętajmy, że Nasze bezpieczeństwo zależy również od Nas samych!
(kn)