Aktualności

Czujni mieszkańcy Mrągowa poinformowali o nietrzeźwym kierowcy, który jeździł po parkingu

46-letni mieszkaniec Olsztyna dwukrotnie został zatrzymany w Mrągowie, gdy po spożyciu alkoholu jeździł po parkingu. Oprócz tego mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania. O skrajnie nieodpowiedzialnych poczynaniach kierowcy powiadomili Policję świadkowie. Za swoją nieodpowiedzialność stanie przed sądem.

We wtorek (03.09.2024 r.) przed godz. 22:00 oficer dyżurny mrągowskiej Policji został powiadomiony przez świadka zdarzenia, że kierujący pojazdem marki Seat miał uderzyć pojazdem w betonowy kosz na śmieci znajdujący się na parkingu jednego z supermarketów na terenie Mrągowa. Gdy na miejsce dotarli funkcjonariusze, za kierownicą pojazdu nadal siedział 46-letni mężczyzna. Świadek poinformował policjantów o tym, że widział, jak samochód jeździł po przyległych parkingach, próbując najprawdopodobniej zaparkować, a następnie uderzył w betonowy śmietnik, przewracając go. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę i sprawdzili jego stan trzeźwości. Przypuszczenia zgłaszającego się potwierdziły. 46-letni mieszkaniec Olsztyna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Oprócz tego nie posiadał uprawnień do kierowania.

Niestety nie po raz pierwszy został zatrzymany, kiedy prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Niewiele wcześniej, bo w niedzielę (01.09.2024 r.) na numer alarmowy również zadzwonił świadek informując, że prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący jeździ po parkingu. Policjanci udali się we wskazane miejsce i potwierdzili uzyskaną informację. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie zostały wyczerpane znamiona, pozwalające na skonfiskowanie mężczyźnie pojazdu. Policjanci z obu interwencji sporządzili dokumentację dotyczącą kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, która zostanie przekazana do sądu i to sąd podejmie decyzję o dalszych losach nieodpowiedzialnego 46-latka.

Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(pk)

 

  • środek pojazdu pełen puszek po piwie
    Wnętrze skontrolowanego pojazdu
Powrót na górę strony