Aktualności

Mrągowo- jak zgłosić autokar do kontroli

Każdy organizator wyjazdu może wcześniej, przed wyjazdem poprosić funkcjonariuszy o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierowcy. W tym celu powinniśmy odpowiednio wcześniej skontaktować się z daną jednostką Policji, by ustalić szczegóły takiej kontroli. Dzięki temu, rodzice czy prawni opiekunowie małoletnich będą mieli pewność, że ich wychowankowie podróżują sprawnym pojazdem i bezpiecznie.

Autobus do kontroli należy zgłosić z co najmniej kilku dniowym wyprzedzeniem. Należy podać godzinę, o której autobus będzie podstawiony, jego numer rejestracyjny, cel podróży oraz nazwę organizatora wycieczki.

Pamiętajmy – jeżeli mamy podejrzenia, co do stanu kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, zły stan opon, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wezwijmy Policję.

Podstawowe warunki techniczne, jakie powinien spełniać autobus podczas przewozu dzieci:

  • każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie – co 6 miesięcy; 
  • autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne, do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony;
  • autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, druga – wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;
  • autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy; 
  • autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do lat 18 – powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone chyba, że są wykonane z materiału odblaskowego.

Miejmy na uwadze, że bezpieczeństwo naszych pociech jest najważniejsze i warto czasami poczekać godzinę dłużej, aby przed podróżą sprawdzić zarówno autobus jak i kierującego.

W sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawia przez telefon komórkowy) – nie bądźmy biernym obserwatorem jego poczynań i zdecydowanie zwróćmy mu uwagę, a także natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję.

  • stojący przy autokarze policjant ruchu rdogowego
Powrót na górę strony