Groźnie wyglądające potrącenie 12-latka na przejściu dla pieszych
W poniedziałkowe popołudnie w Mrągowie miało miejsce groźnie wyglądające potrącenie 12-letniego chłopca przejeżdżającego przez przejście dla pieszych na hulajnodze. Na szczęście nie doznał on poważnych obrażeń, natomiast sprawca został ukarany mandatem w wysokości 2500zł.
W poniedziałek (13.02.2023r.) przed godz. 15 mrągowscy policjanci ruchu drogowego zostali skierowani do zdarzenia drogowego, które miało miejsce w Mrągowie na ul. Ratuszowej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 51-letni kierujący seatem nie ustąpił pierwszeństwa przejeżdżającemu tradycyjną hulajnogą przez przejście dla pieszych 12-letniemu chłopcu. Po przebadaniu chłopca przez medyków okazało się, że doznał on ogólnych potłuczeń. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa, a na sprawcę policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 2500zł.
W związku z nowymi przepisami hulajnogi, rolki i deskorolki zostały zdefiniowane w kodeksie drogowym jako Urządzenie Wspomagające Ruch (UWR), a osoby je użytkujące zyskały zarówno prawa, jak i obowiązki.
Urządzenie Wspomagające Ruch to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni np. hulajnoga tradycyjna, wrotki, rolki, deskorolka.
Poruszanie się takim urządzeniem nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.
Użytkownik takiego urządzenia musi pamiętać o tym, że:
- osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów;
- na drodze dla rowerów obowiązuje ją ruch prawostronny;
- Jeśli osoba korzystająca z urządzenia wspomagającego ruch będzie korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu;
- przekraczając jezdnię osoba ta będzie obowiązana zachować szczególną ostrożność oraz korzystać odpowiednio z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych.
Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana:
- poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa;
- przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu;
- przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
- przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
- zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch zabrania się:
- poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- ciągnięcia pojazdu lub ładunku;
- czepiania się pojazdów;
- poruszania się tyłem.
W przypadku hulajnogi elektrycznej przypominamy, że jest ona pojazdem, a jej użytkownik to kierujący.
Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach korzystały z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.
Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami.
BRD KGP