Mrągowscy dzielnicowi zastosowali wobec awanturnika nakaz/zakaz
Dzielnicowi z mrągowskiej komendy po raz kolejny skorzystali z uprawnień jakie daje Policji ustawa antyprzemocowa. Kierując się dobrem osoby dotkniętej przemocą domową, funkcjonariusze wydali wobec 38-letniego mężczyzny, 14-dniowy nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
W sobotę (25.02.2023r.) policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego zostali skierowani do jednego z mieszkań na terenie Mrągowa, gdzie nietrzeźwy syn miał się awanturować. Podczas interwencji 67-letnia pokrzywdzona była roztrzęsiona i zapłakana. Powiedziała funkcjonariuszom, że mieszka z 38-letnim synem, który nadużywa alkoholu i wszczyna awantury domowe, podczas których wyzywa ją słowami wulgarnymi i grozi pozbawieniem życia. 38-latek podczas interwencji policjantów nie chciał stosować się do wydawanych przez nich poleceń, był pobudzony i agresywny. By zapewnić domownikom spokój i bezpieczeństwo, funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu agresora i założyli rodzinie Niebieską Kartę. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, mrągowscy dzielnicowi zastosowali wobec 38-latka nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Niestosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu to wykroczenie zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub aresztem.
Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?
- Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.
- Zadzwoń do „Niebieskiej Linii” 801 12 00 02. Pracujący tam psychologowie porozmawiają z Tobą i pomogą ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.
- Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób! Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie TY.
- Wzywaj policję w każdej sytuacji zagrożenia.
- Szukaj pomocy u specjalistów. Ustal, gdzie w Twojej okolicy znajduje się punkt konsultacyjny, ośrodek pomocy społecznej, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, poradnia odwykowa czy ośrodek interwencji kryzysowej. Kiedy uzyskasz wsparcie, pomoc i informacje – poczujesz się pewniej.
- Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej.
- Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? ZADZWOŃ + 48 222 309 900 Wsparcie przez 24 godziny\7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków.
Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie: Kompendium wiedzy dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
Przydatne linki:
http://www.mediacje-elblag.pl/
http://www.pomocpokrzywdzonym.pl/
http://fundacjaiwo.org/index.php/aktualnosci
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/
Przemoc w rodzinie to:
- jednorazowe albo powtarzające się
- umyślne działanie lub zaniechanie
- naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność w tym seksualną,
- powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
- a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Źródło: Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Przemoc może występować w relacjach:
- dorosłych wobec dorosłych
- dorosłych wobec dzieci
- dzieci wobec dorosłych
Zdarza się, że te same osoby w jednych relacjach przyjmują rolę “ofiary” w innych zaś rolę “sprawcy” - np. kobieta doświadczająca przemocy ze strony partnera może jednocześnie stosować przemoc w relacjach ze swoimi dziećmi, większość “sprawców” to byłe “ofiary”.
Formy przemocy:
- Przemoc fizyczna - popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie, wykręcanie rąk, rzucanie w kogoś przedmiotami, powodowanie oparzeń, polewanie substancjami żrącymi, użycie broni, porzucanie w niebezpiecznej okolicy, nieudzielanie koniecznej pomocy, itp.
- Przemoc psychiczna - ośmieszanie, wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb, itp.
- Przemoc seksualna - zmuszanie do obcowania płciowego lub innych czynności seksualnych, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, krytyka zachowań seksualnych, itp.
- Przemoc ekonomiczna - odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, nie zaspakajanie podstawowych, materialnych potrzeb rodziny, zabieranie/przywłaszczenie mienia, zniszczenie/uszkodzenie mienia, itp.
Poszczególne formy wzajemnie się przenikają. Czasami jedno zachowanie trudno zakwalifikować tylko do jednej kategorii.
Cykle przemocy w rodzinie
Badania wykazały, że osoby doznające przemocy, przechodzą przez trzy fazy powtarzającego się cyklu przemocy.
1. Faza narastania napięcia
- W fazie pierwszej narasta napięcie i agresywność sprawcy - każdy drobiazg wywołuje jego irytację, prowokuje kłótnie i staje się coraz bardziej niebezpieczny. Osoba doznająca przemocy stara się opanować sytuację i oddalić zagrożenie. Czasem zaś nie mogąc wytrzymać „oczekiwania” sama prowokuje spięcie, aby wreszcie "mieć to za sobą". Często pojawiają się u niej różne dolegliwości fizyczne (np. bóle żołądka i głowy, bezsenność i utrata apetytu) i psychiczne (np. wpada w apatię lub ogarnia ją silny niepokój).
2. Faza gwałtownej przemocy
- W fazie gwałtownej przemocy dochodzi do ataku agresji i rozładowania złości.
3. Faza miodowego miesiąca
- W tej fazie wszystko się zmienia. Osoba stosująca przemoc nagle staje się inną osobą. Stara się znaleźć jakieś wytłumaczenie i usprawiedliwienie. Przeżywa poczucie winy, okazuje skruchę, przeprasza i obiecuje, że to się już nie powtórzy. Zaczyna okazywać ciepło i miłość. Osoba doznająca przemocy zaczyna wierzyć, że partner się zmienił i że przemoc była jedynie wyjątkowym incydentem, który już nigdy się nie powtórzy.
Fazy występują kolejno po sobie, jednakże w każdym kolejnym cyklu przemoc staje się bardziej gwałtowna i trwa dłużej natomiast faza miodowego miesiąca skraca się.
Źródło: strona internetowa Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
www.parpa.pl