Policja wobec problemu przemocy w rodzinie
Nadrzędnym zadaniem Policji jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego. Dlatego każda osoba doświadczająca przemocy w rodzinie, w przypadku zgłoszenia tego faktu, może liczyć na pomoc funkcjonariuszy. Jedną z możliwości pomocy jest wdrożenie procedury przeciwdziałania przemocy w rodzinie tzw. „Niebieska Karta”. Mrągowscy policjanci założyli od początku roku już 23 takie karty.
Każdego dnia mrągowscy policjanci podejmują bardzo dużą ilość interwencji. Są to czynności przeprowadzane zarówno na drogach wobec kierujących i pieszych, ale również interwencje w miejsceach publicznych i domowe. Interwencje domowe najczęściej są związane z awanturami domowymi.
W takim przypadku dyżurny jednostki po otrzymaniu zgłoszenia kieruje pod wskazany adres patrol Policji. Należy pamiętać, że powiadomienie może być anonimowe. Funkcjonariusze podejmujący interwencję, w pierwszej kolejności ustalają rodzaj zaistniałego zdarzenia. Głównym celem ich działań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym.
W trakcie interwencji domowej funkcjonariusze mają prawo do:
- stosowania środków przymusu bezpośredniego wobec osób stosujących przemoc domową, odizolowania sprawcy przemocy domowej od ofiary poprzez zatrzymanie (zatrzymanie prewencyjne lub procesowe).
- odizolowania sprawcy przemocy
- przeprowadzenia rozmowy o uprawnieniach jakie przysługują ofiarom przemocy domowej oraz poinformowanie ich o instytucjach wspomagających,
- przeprowadzenia o ile jest to możliwe, rozmowy ostrzegawczo-profilaktycznej z osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, (poinformowanie jej o konsekwencjach prawnych za znęcanie się fizyczne lub psychiczne);
- przeprowadzenia na miejscu zdarzenia czynności procesowych (zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa, ustalenie świadków);
Osobami doświadczającymi przemocy w rodzinie są również osoby nieletnie (dzieci, młodzież) - w przypadku takiej interwencji, jednym z głównych celów funkcjonariuszy jest zapewnienie im bezpieczeństwa. W takiej sytuacji działanie Policji polega na odizolowaniu małoletnich ofiar przestępstw od sprawców i niezwłoczne powiadomienie Sądu Rodzinnego i Nieletnich.
Osoby doznające przemocy i świadkowie mają prawo wezwać Policję, jeśli w ich odczuciu istnieje zagrożenie zdrowia i życia.
Każda interwencja zgłoszona Policji jest przyjęta i wyjaśniona. Fakt zawiadomienia przez osobę anonimową nie zmienia jej rangi.
Należy też pamiętać, że podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą, nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.