Prokurator zastosował środki zapobiegawcze wobec mężczyzny, który znęcał się nad rodziną
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Mrągowie zastosował środki zapobiegawcze wobec sprawcy przemocy domowej. Z ustaleń policjantów wynika, że 47-latek od dłuższego czasu mógł znęcać się nad swoją żoną i córką. Mężczyzna został zatrzymany, a ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.
W poniedziałek (07.08.2023r.) o godz. 23 oficer dyżurny mrągowskiej policji został poinformowany o awanturze domowej. Policjanci, którzy podjęli interwencję, w rozmowie ze zgłaszającą dowiedzieli się, że jej mąż będąc pod silnym działaniem alkoholu wszczął awanturę, w trakcie której krzyczał, trzaskał drzwiami i nie dawał spać jej oraz dzieciom. W obecności funkcjonariuszy mężczyzna również nie chciał się uspokoić. Po rozmowie z kobietą oraz obserwując zachowanie mężczyzny policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu 47-latka, a wobec rodziny wszczęli procedurę Niebieskiej Karty. Kobieta zdecydowała się złożyć oficjalne zawiadomienie o przestępstwie znęcania się nad nią oraz ich córką. Na podstawie zgromadzonych materiałów, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Mrągowie na czas trwania postępowania karnego zastosował wobec sprawcy przemocy domowej środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu przebywania w lokalu mieszkalnym razem z pokrzywdzonymi oraz zakazu zbliżania się do nich i kontaktowania.
Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Podejmowanie interwencji w rodzinie, w której dochodzi do przejawów przemocy, określane jest mianem procedury „Niebieskie Karty”.
Kogo należy poinformować o przemocy w rodzinie?
Podmiotami odpowiedzialnymi za realizację przedmiotowej procedury są przedstawiciele:
- Policji,
- Pomocy społecznej,
- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Oświaty,
- Służby zdrowia.
Co to jest przemoc w rodzinie?
Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody.
O przemocy możemy mówić wtedy, gdy zostaną spełnione 4 warunki:
Jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania
Jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą
Działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej
Osoba wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia i szkód fizycznych i psychicznych
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie:
- Policjant (lub przedstawiciel jednego z ww. podmiotów) podejmuje czynności w ramach procedury „Niebieskie Karty”, jeżeli podczas wykonywania obowiązków służbowych uzyskał informację o przejawach przemocy w rodzinie bądź ma uzasadnione podejrzenie jej występowania.
- Policjant przeprowadzający interwencję domową wobec przemocy w rodzinie, ujawniający tą przemoc podczas wykonywania innych obowiązków służbowych każdorazowo sporządza formularz „Niebieska Karta - A” Wtedy też następuje wszczęcie procedury "Niebieskie Karty".
- Po wypełnieniu formularza "Niebieska Karta" – A osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przekazuje się formularz „Niebieska Karta – B” (Pouczenie dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie).
- Podmiot sporządzający formularz "Niebieska Karta" – A ma obowiązek przekazania go do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wszczęcia procedury.
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:
- jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
- gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
- Policji;
- oświaty;
- ochrony zdrowia.
- organizacji pozarządowych.
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą również kuratorzy sądowi oraz prokuratorzy, a także
przedstawiciele podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Przez przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego do pracy z konkretnymi rodzinami objętymi procedurą „Niebieskie Karty” zostaje powołana grupa robocza.
W skład grup roboczych wchodzą przedstawiciele:
- jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
- gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
- Policji;
- oświaty;
- ochrony zdrowia.
W skład grup roboczych mogą wchodzić także kuratorzy sądowi, jak również przedstawiciele innych podmiotów, specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Na spotkania grup roboczych są zapraszane ofiary przemocy w rodzinie oraz sprawcy przemocy – ale ODDZIELNIE.
Należy pamiętać, że:
- wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie,
- w celu udokumentowania obrażeń fizycznych osobie pokrzywdzonej przemocą w rodzinie należy się BEZPŁATNE zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń.