Aktualności

Bezpieczne żniwa

Podczas żniw dbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Miejmy na oku dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych.

Żniwa to okres wzmożonych prac na roli. W czasie pracy rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości. Szczególną uwagę zwróćmy na to, co robią nasze pociechy. Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze miejmy na oku bawiące się na podwórku dzieci.

My dorośli, wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza to przepisy.

Przypominamy również, aby uprzątnąć pozostawione przez maszyny zanieczyszczenia z drogi. Policjanci w okresie żniw będą szczególną uwagę przywiązywać do osób, które przyczyniają się do zanieczyszczania dróg przez prowadzone prace na polach.

Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do zerwania przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego.

 

Jak uniknąć zagrożeń?

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się  bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
Powrót na górę strony