Aktualności

Debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”

Po raz kolejny w Mrągowie z inicjatywy Policji odbyła się debata społeczna pod nazwą "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie możesz mieć na nie wpływ". W ramach kampanii "Biała wstążka" spotkanie zostało poświęcone tematyce przemocy w szczególności wobec kobiet oraz seniorów.

Spotkanie rozpoczęło się w środę (29.11.2023r.) o godzinie 13:00 w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej w Mrągowie. Tego dnia Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie insp. Andrzej Parniewicz, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie podinsp. Andrzej Andraczek, Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie kom. Marcin Stawiarz, Asystent ds. Nietetnich i Patologii asp.szt. Piotr Obiedziński, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie mł.asp. Paulina Karo jak również Pani Bożena Kulikowska- członkini Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej i jednocześnie pracownik socjalny Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie, Pani Daria Woźniel- Przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej a jednocześnie pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie oraz Pani Małgorzata Jagiełło- kierownik Biura Terenowego ZUS spotkali się z mieszkańcami Mrągowa podczas zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Mrągowie debaty społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”.

Głównym celem debaty było przede wszystkim zwrócenie uwagi na problematykę przemocy w rodzinie i uświadomienie jej ofiarom, że w naszym mieście funkcjonuje szereg instytucji, które niosą im wparcie i pomoc, a umocowania prawne stoją po ich stronie. Ważnym aspektem tej debaty było również skłonienie świadków przemocy domowej do reagowania, nie pozostawania obojętnym i rozpoznawania typowych symptomów związku przemocowego czy też relacji.

Poszczególne bloki tamatyczne zostały omówione przez prelegentów. Wystąpienie rozpoczęły przedstawicielki MOPS i PCPR w Mrągowie- Pani Daria Woźniel oraz Pani Bożena Kulikowska, które zaznaczyły, że najwszniejsze jest, żeby działać, a przemoc to wstyd dla sprawcy, a nie dla osoby skrzywdzonej.

Kolejno Asystent ds. Nieletnich i Patologii asp. szt. Piotr Obiedziński opowiedział o możliwościach pomocy osobom dotkniętym przemocą. Zaapelował do osób biorących udział w debacie, aby nie bali się działać w imieniu innych znajomych, koleżanek, sąsiadów. Aby też nie byli obojętni na krzywdy innych osób, gdyż czasami tylko nasza reakcja może uratować komuś życie. Policjant zaznaczył, że przemoc, która pozostaje bez reakcji, eskaluje i staje się coraz bardziej dotkliwa dla ofiary. W rodzinie sprzyja jej „tajemnica czterech ścian”, dlatego trzeba reagować, aby przerwać milczenie i pomóc osobom krzywdzonym.

Następnie Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie kom. Marcin Stawiarz omówił poszczególne artykuły z kodeksu karnego, które dotyczą przemocy, informując słuchaczy o tym, jak wygląda postępowanie karne i jakie kroki prawne mogą podjąć funkcjonariusze, by zapewnić bezpieczeństwo ofiarom przemocy.

Natomiast Kierownik Biura Terenowego ZUS Pani Małgorzata Jagiełło przybliżyła tematykę emerytalno-rentową oraz możliwości oszustw, z którymi mogą spotkać się seniorzy.

Na koniec debaty mrągowscy policjanci wręczyli wszystkim uczestnikom debaty kamizelki odblaskowe oraz opaski odblaskowe zakupione przez Urząd Miasta Mrągowo.

Uczstnicy debaty mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu oraz zgłosili chęć kolejnego spotkania, na którym po raz kolejny zostanął omówione i zaprezentowane nowe metody oszustw oraz informacje jak się przed nimi ustrzec.

Co ważne, spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dziękujemy uczestnikom przybycie i podzielenie się z nami własnymi spostrzeżeniami. Każde z nich w ramach naszych kompetencji zostanie rozpatrzone.

  • na sali siedzące osoby, przed nimi siedzą przed komputerem prelegenci, na ścianie wyświetla się prezentacja
  • z prawej stronie na sali siedzą policjanci i kobieta, obok nich siedzi referujący policjant
  • na sali siedzą słuchacze a policjant stoi przed nimi i referuje. Za policjantem wyświetlana jest prezentacja
  • przemawiająca policjantka
  • policjanci i policjantka z mikrofonem. Policjant trzyma w ręku kamizelki odblaskowe
  • kobieta
  • ulotki i odblaski
  • na sali siedzą słuchacze i stoją komendanci
  • na sali policjant wręcza słuchaczom kamizelki odblaskowe
Powrót na górę strony