Około 3 promile alkoholu i cofnięte uprawnienia do kierowania nie stanęły na przeszkodzie aby wsiąść za kierownicę
Przed sądem stanie 49-letni mieszkaniec Kętrzyna. Mężczyzna mimo tego, że wcześniej spożywał alkohol zdecydował się „wsiąść za kółko”. Na szczęście dla innych użytkowników dróg dalszą jazdę uniemożliwili mu mrągowscy policjanci ruchu drogowego. Podczas badania jego stanu trzeźwości, okazało się, że miał około 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo nie posiadał uprawnień do kierowania, gdyż zostały mu cofnięte.
W czwartek (14.12.2023r.) po godz. 12:00 mrągowscy policjanci ruchu drogowego jadąc drogą wojewódzką na odcinku Szestno- Mrągowo zauważyli pojazd marki Mercedes, którego kierujący nie stosował się do znaków poziomych linii jednostronnie przekraczalnej.
Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Przyczyna „nietrzymania się w liniach” szybko się wyjaśniła. Mężczyzna miał około 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci sprawdzili dane mężczyzny w policyjnych systemach informacyjnych i okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania, ponieważ zostały cofnięte na podstawie decyzji administracyjnej. Za popełnione wykroczenie niestosowania się do znaków poziomych mężczyzna został ukarany mandatem karnym, natomiast za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania będzie odpowiadać przed sądem.
Za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
(pk)