Nie bądźmy obojętni widząc osobę narażoną na wychłodzenie
Kiedy panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, czy w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracają się z apelem o reakcję w przypadku ujawnienia osób, których zdrowie jest zagrożone z powodu niskich temperatur. Zgłaszajmy takie przypadki pod numer alarmowy 112.
Przed nami mroźne dni i noce. To bardzo trudny okres dla osób narażonych na wychłodzenie. Dlatego powinniśmy wszyscy wykazywać się empatią, zrozumieniem i niesieniem pomocy do osób, którzy jej potrzebują np. osobom bezdomnym narażonych na, m.in. wychłodzenie organizmu.
Policjanci cykliczne przeprowadzają kontrole miejsc, w których takie osoby mogą przebywać. Podczas patroli funkcjonariusze informują także osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz będą przestrzegać o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur. W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udziela osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej.
Jednak skuteczność podejmowanych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.
Pomagać możemy reagując i dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Takie zgłoszenie może być anonimowe. Możemy też skorzystać z aplikacji Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pod warunkiem, że jest to sytuacja niewymagająca natychmiastowej interwencji policjantów. KMZB jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających wsparcia. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym i jest cenną informacją dla policjantów.
Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania osoby te nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażone na wychłodzenie.
Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane przez ostrołęckich funkcjonariuszy.