Reakcja świadka i interwencja policjanta po służbie doprowadziły do zatrzymania kierowcy z 3 promilami alkoholu w organizmie
Policjantem jest się zawsze, bez względu na to czy ma się na sobie mundur, czy jest się w czasie wolnym od służby. Udowodnił to mikołajski funkcjonariusz, który dzięki właściwie wypracowanej współpracy z mieszkańcami, w czasie wolnym od służby przyczynił się do wyeliminowania z ruchu drogowego nietrzeźwego kierującego.
W sobotę (13.01.2024r.) przed godz. 15:00 do policjanta z Komisariatu Policji w Mikołajkach, który był w tym czasie na wolnym od służby, zadzwonił znany mu mężczyzna, z informacją, że na stacji paliw w Prawdowie widział kierowcę, którego podejrzewa o to, że może być pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusz - mimo czasu wolnego - będąc w pobliżu, pojechał we wskazane miejsce. Gdy zauważył opisanego mężczyznę, który wsiadł do pojazdu i odjechał, policjant poinformował telefonicznie o sytuacji oficera dyżurnego, który skierował na miejsce patrol ruchu drogowego. Umundurowani funkcjonariusze zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Okazało się, że to 46-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego. Kierujący mercedesem miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie, a w samochodzie jeszcze półlitrową butelkę alkoholu, upitą do połowy.
W tym momencie podróż 46-latka na fotelu kierowcy się zakończyła. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd został przekazany osobie przez niego wskazanej.
Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
(pk/tm)