Aktualności

„Na podwójnym gazie” wbrew sądowemu zakazowi

„Na podwójnym gazie” i wbrew sądowemu zakazowi prowadzenia pojazdów mechanicznych zdecydował się wsiąść za kierownicę 36-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego. Za swoją nieodpowiedzialność będzie się tłumaczyć przed sądem.

W niedzielę (31.03.2024 r.) przed godz. 14:00 w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. W trakcie rozmowy wyczuli od niego wyraźny zapach alkoholu, wobec czego sprawdzili jego trzeźwość. Okazało się, że 36-latek zdecydował się wsiąść za kierownicę, mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Jakby tego było mało, po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że sąd wydał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pojazd został przekazany właścicielowi. Mężczyzna stanie teraz ponownie przed sądem, gdzie będzie tłumaczyć swoją nieodpowiedzialność.

Prowadzenie pojazdu polega na wykonywaniu jednocześnie kilku czynności. Aby bezpiecznie kierować samochodem, trzeba zachowywać czujność, podejmować szybkie decyzje, od których nie raz zależy życie i zdrowie innych uczestników ruchu oraz wykonywać na podstawie tych decyzji określone manewry. Picie alkoholu wpływa ujemnie na szeroki zakres umiejętności niezbędnych do wykonywania tych zadań.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Natomiast za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu grozi tmu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(pk)

Powrót na górę strony