Aktualności

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą

Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który został zainicjowany we Francji. Wielu kierowcom brakuje na drodze cierpliwości, co prowadzi do zupełnie niepotrzebnych nerwowych sytuacji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" albo co gorsza na czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko część zachowań, których możemy doświadczyć za kierownicą. Dlatego szczególnie dzisiaj zadbajmy o wzajemną uprzejmość na drodze.

Do najczęstszych grzechów kierowców należą: oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, nieużywanie kierunkowskazów, jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, parkowanie gdzie popadnie, brak uprzejmości dla innych kierujących np. niewpuszczanie innych pojazdów z drogi podporządkowanej przy dużym natężeniu ruchu, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz nadmierna prędkość.

Poruszanie się po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów. Wszystko po to, aby było bezpiecznie. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a w tym szczególnym dniu do zasad życzliwości i uprzejmości.

Często jest tak, że dostrzegamy agresję u innych uczestników ruchu drogowego, ale własnej już niekoniecznie. Dlatego choć święto to przypada tylko raz w roku zachęcamy, aby kierowcy o jego idei pamiętali przez cały czas.

Dzień Grzeczności za Kierownicą to także doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zawsze warto być życzliwym dla innych uczestników ruchu, unikniemy wówczas wielu stresujących sytuacji. Kultura jazdy to nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale również poprawa płynności ruchu.

Warto również przypomnieć o funkcjonowaniu skrzynki mailowej:

stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl

Za pośrednictwem powyższego adresu policjanci przyjmują do dalszej realizacji zgłoszenia, w szczególności nagrania, zdjęcia oraz opisy niebezpiecznych, agresywnych zachowań uczestników ruchu drogowego. Możliwe jest też wysyłanie pozostałych informacji o wykroczeniach związanych z bezpieczeństwem na drodze.

Jakie informacje przesłać?

  1. Jeżeli posiadasz nagranie lub zdjęcie – pamiętaj by przesłać je wraz ze zgłoszeniem (maksymalny rozmiar załącznika wynosi 25 MB);
  2. Opisz sytuacje uwzględniając datę, godzinę, miejsce (miejscowość, ulica, droga, słupek hektometrowy, między jakimi najbliższymi miejscowościami);
  3. Opisz sprawcę – marka i model pojazdu, numery rejestracyjne, opis kierowcy;
  4. Podaj swoje dane – imię, nazwisko, adres do korespondencji, nr telefonu.

 

Każde zgłoszenie dotyczące naruszenia przepisów ruchu drogowego zostanie rozpatrzone,

ale im więcej informacji zostanie wysłane – tym większa szansa na pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy.

 

Źródło: KWP Olsztyn, Policja Kujawsko-Pomorska, Policja

Powrót na górę strony