Seniorzy z Klubu Seniora w Mrągowie już „Znają ich numery”
Mrągowscy policjanci spotkali się z seniorami z Klubu Seniora w Mrągowie, by przestrzec przed czyhającymi na nich niebezpieczeństwami. Seniorzy „Znają już te numery” dosłownie i w przenośni- znają numery telefonu swoich dzielnicowych oraz poznali „numery” oszustów, jakich próbują, aby wykraść pieniądze.
#ZnamTeNumery – to kampania społeczna realizowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Telewizją Puls oraz Fundacją „Pod Dębem”. Do działań włączyła się również Poczta Polska. Kampania adresowana jest do seniorów i ich bliskich, a jej twarzami są bohaterowie serialu Telewizji Puls „Lombard. Życie pod zastaw”.
Celem działań w ramach kampanii #ZnamTeNumery jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów (łatwy i zrozumiały algorytm zachowań w sytuacji potencjalnego zagrożenia oszustwem). Ponadto uświadomienie na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi mogą się nieświadomie spotkać..
Nazwa kampanii #ZnamTeNumery nawiązuje do kultowych tekstów i mówi o numerach (telefonu) do dzielnicowego i bliskich oraz o „numerach”, jakie robią oszuści.
W czwartek (11.04.2024 r.) mrągowscy policjanci spotkali się z seniorami z Klubu Seniora w Mrągowie, propagując kampanię „Znam te numery” w ramach działań „Bezpieczny senior”. W trakcie spotkania funkcjonariusze zwrócili szczególnie uwagę na oszustwa popełniane metodą np. „na wnuczka”, „na policjanta”, które mają swój początek w większości w trakcie połączenia telefonicznego i rozmowy przez telefon.
Tłumaczyli, w jaki sposób działają sprawcy i jak należy właściwie reagować. Policjanci przekazali seniorom dane dzielnicowych wraz z numerami telefonów przypominając, że zawsze mogą liczyć na pomoc z ich strony.
Funkcjonariusze zwrócili również uwagę, że oszuści stale modyfikują metody wyłudzania pieniędzy i stosują nowe metody. Podczas spotkania poruszono także temat bezpiecznego korzystania z Internetu.
Policjanci poinformowali także seniorów o możliwości korzystania z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał ulotkę informacyjną ze wskazówkami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa dotyczącymi oszustw seniorów.
(pk)