Aktualności

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy

Wzorowa postawa 25-letniego mieszkańca Mrągowa, przyczyniła się do wyeliminowania z ruchu drogowego nietrzeźwego kierującego. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, sprawdzili stan trzeźwości 37-letnigo kierowcy audi. Okazało się, że miał około 2 promile alkoholu w organizmie. Zgodnie z nowymi przepisami, oprócz prawa jazdy 37-latek straci również swój samochód.

W poniedziałek (15.04.2024 r.) przed godz. 21:00 na stanowisko dowodzenia Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie wpłynęło zgłoszenie, że z Marcinkowa w kierunku Kętrzyna jedzie pojazd marki Audi, którego kierowca może znajdować się pod działaniem alkoholu. Policjanci na wskazanym odcinku drogi zauważyli opisany pojazd oraz zgłaszających. Okazało się, że 25-letni kierujący hondą, jadąc z pasażerami, zwrócił uwagę na jadące przed nim audi, którego kierowca jechał od strony lewej do prawej, momentalnie przyspieszał i zwalniał. Pasażerka z hondy poinformowała o sytuacji służby, a kierowca nadal jechał za audi. W pewnym momencie kierujący audi się zatrzymał. Wtedy 25-latek zatrzymał swój pojazd przed nim, uniemożliwiając mu odjechanie z miejsca. Gdy podszedł do kierującego, ten poinformował go, że zjechał, bo go oślepiali światłami. Wtedy 25-latek poczuł zapach alkoholu od kierującego audi i wyjął kluczyki ze stacyjki jego auta. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, potwierdziły się przypuszczenia zgłaszających. 37-letni kierujący audi miał około 2 promile alkoholu w organizmie.

Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a jego pojazd został zabezpieczony i przekazany na przechowanie osobie wskazanej. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.

37-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do 3 lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu.

Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod działaniem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy mężczyzny, którzy uniemożliwił dalszą jazdę nieodpowiedzialnemu, nietrzeźwemu kierowcy. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy!

Nietrzeźwi kierujący stanowią zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego- dla nas i naszych bliskich. Dlatego też zawsze reagujmy na tego typu przypadki. Nawet informacja, przekazana policjantom anonimowo, może przyczynić się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców i tym samym poprawy bezpieczeństwa. Każda osoba mająca podejrzenia, że ktoś prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może o każdej porze powiadomić funkcjonariuszy pod numerem alarmowym 112 . Policjanci natychmiast sprawdzą każdy taki sygnał.

(pk)

 

Powrót na górę strony