POLICYJNI WODNIACY DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO NA WARMIŃSKO - MAZURSKICH WODACH
Policyjni wodniacy pilnują przestrzegania przepisów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zapobiegają popełnianiu przestępstw i wykroczeń, ścigają za łamanie przepisów żeglugowych, a wszystko to w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających i korzystających z uroków mazurskich jezior. To tylko nieliczne zadania mundurowych, którzy pracują na wodach i terenach przywodnych.
Tylko w niedzielę (26.05.2024r.) policyjni wodniacy z Mikołajek wielokrotnie interweniowali wobec osób, które lekceważyły zasady i przepisy bezpieczeństwa, a tym samym narażały siebie i innych na niebezpieczeństwo. Mundurowi na jeziorze Mikołajskim w niespełna godzinę, ukarali mandatami czterech niefrasobliwych sterników jednostek pływających. Interwencje te dotyczyły „falowania”. Turystów sterujących skuterami wodnymi nie ominęła kara w postaci mandatu za niestosowanie się do znaku żeglugowego. Funkcjonariusze pełniąc służbę na wodzie sprawdzają czy jednostki pływające po mazurskich jeziorach, nie pływają w ślizgu, co powoduje postanie dużych fal. Są one nie tylko niebezpieczne, ale i uciążliwe, bo gdy dotrą do portów, powodują to wówczas łodzie się kołyszą i obijają o siebie lub są przestawiane, co powoduje ich zniszczenie. „Falowanie” jest też częstą przyczyną kolizji oraz wypadków na akwenach wodnych.
Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę korzystając z uroków mazurskich jezior. Przestrzegajmy przepisów, chrońmy siebie i innych. Pamiętajmy woda to żywioł, który nie wybacza błędów.
Art. 62 Ustawy o żegludze śródlądowej
„Kto wykracza przeciw przepisom w zakresie:
1. ruchu i sygnalizacji na śródlądowych drogach wodnych,
2. oznakowania, wyposażenia i dokumentów statków,
3. warunków ruchu i postoju statków na szlaku żeglownym i w portach,
4. składu załogi statku i norm czasu pracy,
5. przewozu statkami materiałów niebezpiecznych,
6. pilotażu na śródlądowych drogach wodnych,
7. warunków sanitarnych na statkach,
8. warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na statkach,
9. ochrony środowiska,
podlega karze grzywny.”
(kn)