Aktualności

Awanturował się z ojcem. Noc spędził w policyjnej celi

29-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie po tym, jak zachowywał się agresywnie wobec swojego ojca. Mężczyzna miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Noc spędził w policyjnym areszcie. Rodzina został objęta procedurą Niebieskiej Karty.

Wczoraj po godzinie 23.00 oficer dyżurny mrągowskiej komendy Policji skierował patrol na interwencję domową do jednej z rodzin mieszkających w gminie Mrągowo. Gdy funkcjonariusze przyjechali pod wskazany adres, awantura domowa jeszcze trwała. Policjanci ustalili, że pijany syn wszczął awanturę z ojcem. Mężczyzna był agresywny. Wyzywał ojca, szarpał za ubrania oraz groził,  że pobije go  drewnianą nogą od stołu.

Niestety 29-latek nie uspokoił się nawet w obecności funkcjonariuszy. Ponieważ jego zachowanie zagrażało bezpieczeństwu najbliższym członkom rodziny, noc spędził w policyjnej celi. Niestety jak większość sprawców przemocy w rodzinie, tak i ten był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzina została objęta procedurą Niebieskiej Karty, co wiąże się z  systematycznymi wizytami dzielnicowego i innych podmiotów świadczących pomoc społeczną. Będą sprawdzać stan bezpieczeństwa domowników oraz zachowanie podejrzanego o przemoc domową.

W ciągu pierwszego półrocza 2015 roku mrągowska policja założyła 64 Niebieskie Karty. W 48 rodzinach procedurę pomocy rozpoczęto po raz pierwszy. 16 Niebieskich Kart jest kontynuacją rozpoczętej już wcześniej procedury.

Problem przemocy domowej dotyka 33 rodzin mieszkających na terenach miejskich i  31 rodzin mieszkających na wsi. Pokrzywdzone to 53 kobiety, 18 mężczyzn i 9 dzieci. W 61 przypadkach sprawcą był mężczyzna, w 3 - kobiety. 56 osób stosowało przemoc pod wpływem alkoholu. 37 sprawców funkcjonariusze musieli zatrzymać w policyjnym areszcie, po to aby zapewnić rodzinie spokój.

Zmiana systemu pomocy osobom dotkniętych przemocą spowodowała, że Niebieską Kartę może założyć lekarz, nauczyciel, prokurator, pracownik socjalny czy policjant. Podmioty te współdziałają ze sobą w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego przy miejskich, gminnych pomocach społecznych. O pracach, decyzjach, kierunku działań, albo ich zakończeniu w stosunku do rodziny, w której występuje przemoc decyduje cały zespół.

Powrót na górę strony