ORLEN 80. Rajd Polski: Rajdowe emocje na terenie powiatu mrągowskiego
W najbliższy weekend, w dniach 27-30.06.2024 odbędzie się 80. Rajd Polski. Już w czwartek w Mikołajkach zmierzą się najlepsi, rajdowi kierowcy świata. Jak zachowywać się w czasie zawodów, by było to niezapomnianym przeżyciem? Przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, bo ludzkie życie i zdrowie jest najważniejsze
Nie ma niczego cenniejszego niż bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mrągowskiego, turystów odwiedzających nasz region oraz uczestników tego prestiżowego wydarzenia.
Mrągowscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby było przede wszystkim bezpiecznie, dlatego ponad 200 policjantów będzie zabezpieczać prawidłowy przebieg imprezy. Policjanci będą czuwać codziennie. Na miejscu będą pracowali policjanci prewencji i służb kryminalnych, będą również funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach. W ten sposób funkcjonariusze będą bardziej mobilni i będą mogli szybciej docierać w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco udrożniać ruch pojazdów. Pamiętajmy o tym, by bezwzględnie podporządkowywać się poleceniom funkcjonariuszy oraz poleceniom służb organizatora.
W związku z organizacją 80 Rajdu Polski w dniach od 27 do 30 czerwca na drodze krajowej nr 16, na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych powiatu mrągowskiego nastąpi zmiana organizacji ruchu kołowego. Wprowadzone zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo ruchu zarówno zawodnikom, kibicom, jak i okolicznym mieszkańcom. Policja apeluje o to, by nie poruszać się po Mikołajkach, jak i miejscowościach na trasie odcinków specjalnych na pamięć. W tych dniach szczególną uwagę zwrócić należy na znaki drogowe. Dotyczy to znaków zakazu wjazdu i zakazu ruchu, których będzie najwięcej. Uwagę zwracać należy również na znaki zakazu zatrzymywania i parkowania wraz ze znakiem „T-24”, który informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania. Warto także pamiętać, że w sytuacji, kiedy kierowca zostawi swój samochód w miejscu, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania, nawet kiedy tego dnia nie zostanie on „na gorąco” ukarany za popełnione wykroczenie, konsekwencje złamania przepisów mogą dosięgnąć sprawcę w ciągu 30 dni. Należy przestrzegać pilnie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ponieważ ułatwi to poruszanie się innym uczestnikom imprezy, w tym również służbom ratowniczym. Najlepiej, by parkować auta na wyznaczonych parkingach.
Rajd Polski to impreza, która wiąże się z ogromną ilością publiczności, a właszcza wtedy gdy zawody mają rangę światową. Przy tak dużym skupisku ludności apelujemy o rozwagę, ponieważ głównym zagrożeniem dla kibiców mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć takie rzeczy jak: dokumenty, pieniądze, kluczyki od samochodu, aby ich nie zgubić, a także żeby nie stały się przedmiotami kradzieży.
Wiedzieć należy, że rajdy samochodowe są sportem bardzo niebezpiecznym. W praktyce na odcinku specjalnym, nie ma miejsc bezpiecznych, a taśmy zabezpieczające nie zatrzymają pędzącego z ogromną prędkością auta. Należy pamiętać, o tym, że piesi po odcinkach specjalnych poruszają się zawsze poboczem, nigdy drogą. Nie można też stać w miejscach niedozwolonych i ogrodzonych taśmą. Miejsc obserwacyjnych nie można zajmować po zewnętrznej stronie zakrętu oraz po stronie wewnętrznej przy wyjściu z zakrętu.
Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu uczestnictwa w imprezie warto wziąć ze sobą mapę trasy rajdu, która dostępna jest na stronie internetowej organizatora www.rajdpolski.pl oraz zastosować się do porad dla kibica, które w znacznym stopniu mogą podwyższyć poziom osobistego bezpieczeństwa oraz przebiegu imprezy.
Oto kilka zasad, które pomogą kibicom bezpiecznie oglądać rywalizację najlepszych załóg na świecie, a organizatorom pomogą w sprawnym przeprowadzeniu imprezy.
wyruszaj na odcinki na tyle wcześnie, by w strefie kibica być co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem odcinka. Jeśli będziesz za późno, dotarcie do danego miejsca może nie być możliwe.
nie wchodź na trasę rajdu, nie przechodź i nie przebiegaj przez drogę .
nie podchodź zbyt blisko. Strefy kibica i miejsca, z których możesz oglądać rajdówki są wyznaczone tak blisko trasy, jak to możliwe. Pędzące samochody mogą rozrzucać luźny szuter i kamienie, więc odpowiedni dystans jest szczególnie ważny.
stosuj się do poleceń służb porządkowych. Jeżeli służby porządkowe, a także jadące przed rajdówkami załogi samochodów organizatora, uznają że zachowanie kibiców uniemożliwia bezpieczne przeprowadzenie odcinka specjalnego, to próba może być opóźniona lub nawet odwołana.
nie stawaj w miejscach niebezpiecznych, np. na zewnętrznych zakrętów, za hopami czy po długich prostych, a także poniżej poziomu drogi. Jeśli to możliwe – stań wyżej, wybierając oddalone skarpy czy pagórki. Będziesz miał lepszy (szerszy) widok na trasę, a dodatkowo – szybciej dostrzeżesz ewentualne zagrożenie. Uważaj na śliski grunt – np. błoto czy mokrą trawę.
zabierasz dzieci czy psa? Nie pozostawiaj ich bez opieki przy trasie rajdu
nie rzucaj żadnych przedmiotów na drogę.
nie korzystaj z drona nad obszarem rajdu. Przestrzeń powietrzna będzie zamknięta.
pomyśl o innych – nie blokuj dojazdów, szczególnie dróg ewakuacyjnych i parkuj tak, by twój samochód nie przeszkadzał.
Z szacunkiem do przyrody i pracy!
Nie śmieć i segreguj odpady. Reaguj, jeśli widzisz, że ktoś nie szanuje przyrody.
Nie niszcz upraw – to efekt ciężkiej pracy wielu ludzi i źródło ich utrzymania.
Dzięki temu lokalni mieszkańcy z ochotą przywitają w swoim regionie kolejne edycje rajdu.