Aktualności

Wakacyjna przygoda kajakowa? Bądź bezpieczny nad wodą!

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich słynie nie tylko ze szlaku żeglugowego, ale również z malowniczych krajobrazów nad rzeką Krutynią. Rok rocznie na tutejszej rzece można zaobserwować rzesze turystów, którzy podziwiają uroki regionu. Czy wiemy jednak jak się zachowywać podczas spływu kajakowego?

Szlak Krutyni, który jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej wybieranych przez turystów szlaków kajakowych w Polsce, jest idealnym miejscem dla osób chcących spróbować swoich sił w spływie kajakowym. Szlak Krutyni jest stosunkowo łatwy i bezpieczny, jednak należy zachować ostrożność, gdyż na niektórych jeziorach, takich jak Jezioro Mokre, mogą pojawić się wysokie fale, które mogą sprawić trudności początkującym kajakarzom.

  • W spływie kajakowym mogą brać udział tylko trzeźwe osoby. Pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu, oprócz tego, że jest niebezpieczne, stanowi również wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości 500 zł.
  • Jeśli jest wśród was osoba, która pierwszy raz bierze udział w spływie, niech płynie z doświadczonym kajakarzem.
  • Kamizelki asekuracyjne to podstawa. Noście je cały czas, mimo tego, że nie zawsze są wygodne. Dopilnujcie, aby dzieci miały kamizelki odpowiadające ich wzrostowi i były odpowiednio zabezpieczone.
  • W kajaku znajdźcie miejsce na apteczkę i bojkę ratunkową. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś może potrzebować waszej pomocy.
  • Spływ kończcie zawsze przed zmierzchem. Później nie będziecie widzieli przeszkód  w wodzie, wirów, wystających kamieni lub powalonych drzew.
  • Nie narażajcie siebie i innych na niebezpieczeństwo. Nie bujajcie kajakiem, nie wywracajcie go, podczas spływu nie należy stawać w nim na prostych nogach.
  • Kontrolujcie pogodę. Jeśli zauważycie, że niekorzystnie zmieniają się warunki pogodowe, czas na zakończenie spływu. Jeśli jest duży wiatr, burza to nie wypływajcie kajakiem.

Pamiętajcie również, żeby nie niszczyć roślinności i nie hałasować. Nie wyrzucajcie śmieci do wody – butelek, puszek, opakowań i niedopałków.

Majówka ma być czasem odpoczynku i okazją do oderwania się do codziennych obowiązków. Nie zwalnia to nikogo z obowiązku dbania o bezpieczeństwo własne i bliskich.

Powrót na górę strony