Region: Pierwszy miesiąc wakacji za nami – wstępne podsumowanie
Odkąd po raz ostatni w czerwcu zabrzmiał szkolny dzwonek, policjanci drogówki oraz pionu prewencji włączyli się w realizację działań pn. ,,Bezpieczne Wakacje na Warmii i Mazurach''. Efekty miesięcznej pracy, to mniej wypadków na drogach, mniej zabitych i rannych. Nadal trwają spotkania prewencyjne policjantów z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na koloniach i obozach oraz kontrole kąpielisk strzeżonych i niestrzeżonych. Główny cel, jak co roku, to niezmiennie - zapewnienie bezpiecznego wypoczynku.
Za nami półmetek wakacji. Z policyjnych statystyk wynika, że lipiec na Warmii i Mazurach w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku był zdecydowanie bezpieczniejszy. Na drogach policjanci odnotowali mniejszą liczbę wypadków drogowych – 139 (2014 r. – 191), w wyniku których mniej osób zginęło – 7 (2014 r. – 14), a także mniej odniosło obrażenia – 177 (2014 r. – 244). Okres wakacji i letnie upały ściągają na kąpieliska coraz więcej urlopowiczów. Wypoczynkowi często towarzyszy alkohol, przez co wielu amatorom wody nie brakuje ułańskiej fantazji. Brawurowe zachowania, takie jak skoki do wody i kąpiel w miejscach zabronionych – to tylko niektóre przyczyny tragedii. Wielu plażowiczów nie pamięta także o szoku termicznym wywołanym nagłym wejściem do zimnej wody. Od początku lipca br. w warmińsko – mazurskich jeziorach utonęło 7 osób, w lipcu ubr.- 9. Policyjni wodniacy rozpoczynając sezon letni zapowiadali liczne kontrole stanu trzeźwości osób wypoczywających na wodzie. Mimo tego, jak pokazują statystyki, nadal wielu sterników decyduje się na kierowanie łodzią pod wpływem alkoholu, od początku sezonu było ich już 17. Nadal trwają spotkania prewencyjne policjantów z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na koloniach i obozach. Funkcjonariusze w dalszym ciągu kontrolują kąpieliska strzeżone i niestrzeżone, czuwają nad bezpieczeństwem na drogach. Główny ich cel, jak co roku, to niezmiennie - zapewnienie bezpiecznego wypoczynku.
Jak minął pierwszy miesiąc wakacji w poszczególnych powiatach?
Olsztyn
Przez cały lipiec policjanci skontrolowali ponad 3.000 pojazdów w tym 81 autobusów, 26 motocykli i 53 rowery. Dużą uwagę policyjne patrole skupiają również nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez osoby piesze. Funkcjonariusze przypominają o obowiązkowych elementach odblaskowych, podczas poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Dla blisko 1300 uczestników ruchu drogowego kontrole zakończyły się otrzymaniem mandatu. Policjanci zastosowali także ponad 750 pouczeń. Blisko 70 kierowcom policjanci zatrzymali uprawnienie do kierowania za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.
Z dróg wyeliminowanych zostało 55 uczestników ruchu drogowego, którzy postanowili wsiąść za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”. 233 kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów.
Funkcjonariusze, oprócz działań na drogach, w miejscach wypoczynku spotykają się z grupami dorosłych, dzieci i młodzieży promując bezpieczne zachowania skutkujące bezpieczeństwem.
Policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie poprowadzili zajęcia dotyczące bezpieczeństwa, organizowane przez Grupę Olsztyńska Szkoła Biznesu s.c. podczas cyklu spotkań o charakterze integracyjno – edukacyjnym w formie pikników dla rodzin wielodzietnych, uczestników projektu „Schematom Stop!”.
Funkcjonariusze i pracownicy Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie w ramach współpracy z przedstawicielami olsztyńskiego Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie spotykali się z dziećmi z olsztyńskich szkół podstawowych oraz uczestnikami form wypoczynku organizowanych przez osiedlowe domy kultury („Na górce”, „Akant”, „Akces”). Podczas tych spotkań dzieciom zostały przedstawione treści z zakresu bezpieczeństwa podczas zabawy w domu, nad wodą, na wsi, na przydomowym podwórku, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas podróżowania. Dzieci zostały także przestrzeżone przed kontaktami z osobami obcymi, a także nauczyły się odpowiednio reagować w sytuacji ataku psa, gdyż każde dziecko miało okazję przećwiczyć pozycję „żółwika”. Pracownicy Sanepidu przestrzegali najmłodszych przez niebezpieczeństwami związanymi m. in. z zatruciem grzybami, ukąszeniami przez kleszcze, poparzeniami barszczem Sosnowskiego, czy też wścieklizną.
Podczas pierwszego miesiąca wakacji policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu przeprowadzili spotkania na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, odbywających się na terenie miejscowości Kikity oraz Biskupiec. Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, wyjaśnili zasady udzielania pomocy przedmedycznej i omówili zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego zachowania podczas korzystania z kąpielisk. Ponadto omówiono zagrożenia wynikające z zażycia niedozwolonych środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy.
W ramach autorskiego projektu dot. przeciwdziałania handlowi ludźmi „Nie tylko dzieci dają się nabrać…” policjanci z Wydziału Prewencji na terenie olsztyńskich dworców kolejowego i autobusowego, przekazywali turystom, osobom podróżującym i wyjeżdżającym do pracy w celach zarobkowych ulotki informacyjne opracowane w olsztyńskiej jednostce Policji we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie. Funkcjonariusze przestrzegali przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z pomocy niesprawdzonych pośredników pracy lub z ofert od osób przypadkowo poznanych. Radzili również gdzie szukać pomocy, w przypadku stania się ofiarą handlu ludźmi. Swoich rozmówców policjanci zachęcali, by przestrzegli o istniejących zagrożeniach również swoich bliskich i znajomych, zwłaszcza, gdy planują oni wyjazd lub są w trakcie szukania ofert pracy. Na terenie obu dworców pojawiły się również plakaty z hasłem kampanii.
Podczas pierwszego miesiąca wakacji policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie skontrolowali również 190 miejsc kąpielisk strzeżonych i 354 plaż niestrzeżonych. Brali udział w 8 akcjach ratunkowych i podjęli również ponad 250 interwencji na terenach wodnych i przywodnych. Funkcjonariusze w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży sprawdzali również ośrodki wypoczynkowe oraz „dzikie” miejsca biwakowania.
Giżycko
Policjanci m.in. kontrolują miejsca spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, a w szczególności kąpieliska, parki, puby, dworzec PKS/PKP oraz miejsca grupowania się młodzieży, itp. pod kątem zapobiegania oraz ujawniania zjawisk patologicznych, takich jak: alkoholizm, narkomania, prostytucja, żebractwo. Również kontrolą objęte zostały punkty sprzedaży alkoholu z ukierunkowaniem na sprzedaż napojów alkoholowych nieletnim. W tym zakresie funkcjonariusze przeprowadzili działania pn. „Chrońmy dzieci przed alkoholem” oraz działania edukacyjne skierowane do sprzedawców i właścicieli placówek handlowych, gdzie sprzedawane są napoje alkoholowe pn. „Odpowiedzialny sprzedawca – Pozory mylą, dowód nie”.
Natomiast w uczestnikami zorganizowanych form wypoczynku letniego, wspólnie z przedstawicielem Sanepidu w Giżycku przeprowadzono działania pn. „Dopalacz to też Narkotyk” celem których jest zwrócenie się z apelem i ostrzeżeniem aby nie kupować i nie zażywać takich substancji.
W czasie wakacji szczególnie policjanci interesują się nieletnimi, którzy w godzinach nocnych pozostają bez opieki i nadzoru dorosłych. Policjanci w tym przypadku legitymują i ustalają powód braku opieki przez dorosłych. W wyniku tych kontroli ujawniono 2 nieletnich, będących pod wpływem alkoholu, 1 z nich był poszukiwany do umieszczenia w placówce wychowawczej. Nieletni w 8 przypadkach uciekli z placówek opiekuńczych i domów rodzinnych.
Realizując działania „Bezpieczne Lato na Warmii i Mazurach” policjanci każdego dnia dokonują kontroli kąpielisk strzeżonych oraz tzw. „ dzikich kąpielisk”. Dokonano 67 razy takich kontroli. Na szczęście nie odnotowano utonięć osób małoletnich i osób dorosłych. Natomiast wodniacy odnotowali 9 kolizji na wodzie, na szczęście nikt nie był po alkoholu.
W zakresie bezpieczeństwa na wodzie i terenach przywodnych, policjanci na początku lipca br. wspólnie z Dyrektorem Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku przeprowadzili działania edukacyjne pn. „Trzeźwy sternik”. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie żeglarzom zagrożeń jakie mogą wynikać z niewłaściwego zachowania się na wodzie, w tym pływania po alkoholu.
Tuż przed rozpoczęciem wakacji w czerwcu br. w Giżycku na terenie portu Ekomarina odbyła się akcja pn. „Sesja Edukacyjna - Bezpieczne Wakacje” - Organizatorem przedsięwzięcia był Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Działania skierowane były do dzieci i młodzieży szkół w powiecie. Na początku spotkania odbył się pokaz ratownictwa wodnego przy użyciu specjalistycznych technik lotniczych – dronów. Następnie uczestnikom zaprezentowano sprzęt policyjny, w tym łodzie, poduszkowiec. Natomiast funkcjonariusze AT zaprezentowali umundurowanie i sprzęt pirotechniczny.
Okres wakacji to czas intensywnej pracy funkcjonariuszy ruchu drogowego. Szczególnie dużo uwagi policjanci poświęcają pojazdom, które wykorzystywane są do transportu uczestników letniego wypoczynku. W toku działań skontrolowano ogółem 301 pojazdów w tym 7 autobusów.
Podczas pierwszego miesiąca wakacji odnotowano w powiecie giżyckim 5 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, 4 zostało rannych. Policjanci ujawnili 7 nietrzeźwych kierowców. Główną przyczyną wypadków była nadmierna prędkość.
Policjanci ruch drogowego nie tylko egzekwują prawo na drodze, również uczestniczą w działaniach profilaktycznych. I tak w lipcu br. Kierownik Ruchu Drogowego KPP w Giżycku wziął udział w „Giżyckim Święcie Rowerów”, gdzie przeprowadził konkurs dla najmłodszych dotyczący znajomości przepisów ruchu drogowego oraz prawidłowego poruszania się po drogach rowerem.
Elbląg
Przez ponad miesiąc policjanci w ramach akcji „Bezpieczne Lato na Warmii i Mazurach - Dzielnicowy w Szkole” działali w 39 szkołach na terenie powiatu. W tym czasie odbyli 266 spotkań. Największa część, bo aż 244 z nich dotyczyła dzieci z klas podstawowych. 18 spotkań zorganizowanych było dla uczniów klas gimnazjalnych a w 4 wzięła udział młodzież ponadgimnazjalna. Jak nie trudno się domyślić program tych spotkań jest zróżnicowany a policjanci dostosowują omawiane tematy do odbiorców oraz ich wieku. Mowa jest tu m.in. o bezpiecznym wypoczynku nad wodą, podróżowaniu, unikaniu zagrożeń oraz profilaktyce uzależnień. W tym poruszane jest także zagadnienie „dopalaczy”. W tym celu elbląscy policjanci wykorzystują pomoce dydaktyczne zarówno te przekazane przez Urząd Miejski – walizka z imitacjami środków odurzających oraz ulotki i plakaty stworzone wspólnie z „Sanepidem” i uczniami Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.
Ponadto policjanci skontrolowali 7 miejsc letniego, zorganizowanego wypoczynku. Kontrole te prowadzone są wspólnie z pracownikami Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu, pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Pożarnej. Kontroli poddano legalność prowadzonego wypoczynku – zgłoszenia w Kuratorium Oświaty, przygotowanie merytoryczne kadry pedagogicznej, stan obiektów oraz zabezpieczenie terenu.
- Podczas kontroli uwrażliwialiśmy organizatorów na zwracanie uwagi na stan trzeźwości wychowawców i wychowanków, na osoby kręcące się wokół placówki w której przebywa młodzież, czy osoby te nie próbują sprzedawać wypoczywającym środki odurzające – mówi nadkom. Alina Zając z Wydziału Prewencji Kryminalnej KMP w Elblągu. - Informowano również o możliwości skontrolowania autokaru wiozącego dzieci na wycieczki przez funkcjonariuszy Ruchu Drogowego.
Dzieci i młodzież otrzymały elementy odblaskowe zakupione w ramach Programu Prewencyjnego „Bezpieczny Elbląg”.
W lipcu w czasie działań „Otwarte jednostki Policji”, w samej komendzie przeprowadzono także 8 spotkań z dziećmi i młodzieżą z półkolonii. Dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu będącego na wyposażeniu policjantów oraz wykazania się w konkursie na temat „Co wiem na temat bezpieczeństwa”.
Braniewo
Przez ostatni miesiąc patrole drogówki skontrolowały blisko 950 pojazdów oraz 42 pieszych. Za popełnione wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji funkcjonariusze nałożyli 420 mandatów, a w 22 przypadkach decydowali o sporządzaniu wniosków o ukaranie do sądu. Miniony czas pokazuje, że zagrożeniem dla innych na drodze są wciąż pijani kierowcy. Takim policjanci uniemożliwiali jazdę 14-krotnie. Bez wątpienia, ogromne znaczenie dla bezpiecznej podróży ma stan techniczny pojazdu, którym się poruszamy. Przeprowadzone kontrole wykazały jednak, że nie każdy kierowca o to dba. Funkcjonariusze zatrzymywali więc dowody rejestracyjne, a takich przypadków było 74.
O to, by bezpiecznie było także na wodach, dba patrol wodny z posterunku policji we Fromborku. Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do kierowania jednostkami pływającymi oraz stan trzeźwości kierujących.
Wakacje są także doskonałą okazją na współpracę policjantów z przedstawicielami sanepidu. To właśnie oni, łącząc siły sprawdzają, czy w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci wszystko jest w porządku, czy dzieci mają właściwe zaplecze sanitarne oraz czy zachowane są wszelkie wymagane środki bezpieczeństwa. Kontrola takich miejsc to także czas, który funkcjonariusze wykorzystują na spotkanie się z najmłodszymi oraz młodzieżą, by przypomnieć im o tym, jak unikać zagrożeń oraz ostrzec przed niebezpieczeństwem, które niosą ze sobą dopalacze.
Lidzbark Warmiński
W ciągu ostatnich tygodni nie doszło do poważniejszych zdarzeń kryminalnych, w miarę bezpiecznie było także na drogach. Mają w tym swój wkład również policjanci, którzy cały czas czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Funkcjonariusze są widoczni na drogach, na kąpieliskach oraz kontrolują miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Policjanci od początku wakacji, na prośbę rodziców i opiekunów, kontrolują także autokary przewożące dzieci i młodzież na obozy i kolonie. W jednym przypadku z uwagi na nieprawidłowości techniczne został zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu.
Pierwsza połowa wakacji przebiegła porównywalnie do roku ubiegłego. W lipcu policjanci zatrzymali 11 kierujących pod wpływem alkoholu, w porównaniu do zeszłego roku ich liczba wynosiła 14 osób. Na obszarze powiatu lidzbarskiego miał miejsce 1 wypadek i 32 kolizje. To prawie o połowa mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci skontrolowali ponad 800 pojazdów. Wobec 256 kierujących policjanci zastosowali postępowanie mandatowe. Główną przyczyną ukarania mandatem karnym było przekroczenie prędkości przez kierujących. Wobec 12 kierujących za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym policjanci skierowali do sądu wnioski o ukaranie. Funkcjonariusze w 23 przypadkach zatrzymali też kierującym dowody rejestracyjne pojazdów.
Ełk
Policjanci działając profilaktycznie podczas wakacji włączają się w spotkania i akcje profilaktyczne. W każdy wtorek i czwartek wakacji trenerzy z EKS „Szczypiorniak” prowadzą treningi na orliku. Odbywa się to w ramach akcji „DOPALAJ ZE SZCZYPIORNIAKIEM NA ORLIKU”, która ma na celu doinformowanie dzieci i młodzieży o niebezpieczeństwach wynikających z zażywania dopalaczy i narkotyków. Jej głównym celem jest jednak "uzależnienie" młodych ludzi od piłki ręcznej, zdrowego trybu życia i aby sport był bodźcem potrzebnym do życia. Zabawę z piłką ręczną prowadzą zawodnicy EKS "Szczypiorniak", policjanci, trenerzy i instruktorzy.
Z racji obecności wielu akwenów w okolicach Ełku policjanci dbają o bezpieczeństwo na wodach patrolując jeziora powiatu oraz podejmują inicjatywy mające poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z wypoczynku nad wodą. 17 lipca br. policjantka ds. prewencji kryminalnej oraz policjanci z patrolu wodnego spotkali się z wychowankami Świetlicy Środowiskowej „Strokrotka” i zorganizowali dzieciom zajęcia plenerowe nad Jeziorem Ełckim. Dzieci mogły obejrzeć policyjną motorówkę oraz inny sprzęt i wyposażenie funkcjonariuszy. Policjanci podczas spotkania rozmawiali również z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas wakacji, szczególnie na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zasad korzystania ze sprzętu pływającego i zachowania się w trudnych sytuacjach np. tonięcia czy zgubienia się na plaży. Starszej młodzieży zwrócono uwagę na zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków i dopalaczy. Podczas tegorocznych wakacji ełccy policjanci nie odnotowali żadnych interwencji na wodzie z udziałem dzieci i młodzieży.
Na samym początku wakacji policjanci interweniowali, gdzie na jednym za parkingów w pełnym słońcu zamknięto psa w samochodzie. Policjanci wewnątrz auta zobaczyli psa umieszczonego w klatce do przewożenia zwierząt. Funkcjonariusze sprawdzili drzwi i okna pojazdu, okazało się, że są zamknięte. Leżący w środku pies ujadał, wydawał się wycieńczony, a z ust leciał mu ślina, dlatego policjanci podjęli decyzję o wybiciu szyby i wyjęciu z wnętrza rozgrzanego samochodu klatki z psem. Wyżeł dostał wodę do picia i natychmiast został przewieziony do lecznicy weterynaryjnej, gdzie została mu udzielona pomoc specjalisty. Lekarz powiedział funkcjonariuszom, że pies jest w dobrej kondycji, a jego zdrowiu i życiu nic nie zagraża, pies był według niego spragniony i głodny.
Po blisko 3 godzinach od otrzymania przez policję zgłoszenia do samochodu wrócili z zakupów właściciele psa. Byli zdziwieni obecnością funkcjonariuszy. Powiedzieli policjantom, że dobrze znają swoje zwierzę, wiedzą jak reaguje na określone sytuacje i według nich nie doszło do narażenia go na niebezpieczeństwo. Okazało się, że już wcześniej zostawiali swojego pupila samego w samochodzie, według nich psy tej rasy dobrze się czują w wysokich temperaturach.
Co roku w okresie wakacyjnym, kiedy przyjeżdża do naszego miasta więcej turystów, policjanci z Oddziału Prewencji KWP w Olsztynie wspomagają miejscowych funkcjonariuszy swoją pracą na rzecz bezpieczeństwa. Funkcjonariusze pełnią służbę w patrolach pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych. Ich zadaniem jest przed wszystkim patrolowanie potencjalnie najbardziej zagrożonych rejonów miasta. Funkcjonariusze dbają również o bezpieczeństwo w czasie gdy ełckie patrole angażowane są do interwencji domowych, bieżących zgłoszeń i innych zleconych czynności służbowych.
W wypadkach komunikacyjnych na drogach powiatu ełckiego zginęły 2 osoby.
Bartoszyce
W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających policjanci spotkali się z dziećmi i młodzieżą na półkoloniach. Ich celem było przede wszystkim przypomnienie uczestnikom letnich wypoczynków o podstawowych zasadach bezpieczeństwa szczególnie nad wodą, w lesie, na spacerze czy podczas zabaw na podwórku.
O to aby bezpiecznie dotrzeć do celu dbali przede wszystkim policjanci ruchu drogowego. Głównie zwracali uwagę na sposób przewożenia dzieci, prędkość z jaką poruszają się podróżujący czy stan trzeźwości uczestników dróg. W ciągu minionego miesiąca policjanci skontrolowali blisko 800 pojazdów. Ponad 300 kierujących zostało ukaranych mandatem. Najczęściej za przekroczenie prędkości. Wśród kontrolowanych znaleźli się również tacy kierujący, którzy wsiedli za kierownicę na tzw. podwójnym gazie. 7 osób odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Wiąże się to również z zakazem kierowania pojazdami jak i wysoką kara grzywny.
W blisko 90 przypadkach policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne za zły stan techniczny samochodów.
Iława
Policjanci wielokrotnie uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi ucząc je, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą i w lesie. Rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zabawach w domu podczas nieobecności rodziców. Funkcjonariusze jak co roku czuwali, także nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, sprawdzając m.in. prędkość, trzeźwość kierowców, a także stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą zostali objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. W pierwszym miesiącu policjanci skontrolowali 1223 kierujących pojazdami, w tym 45 rowerzystów, 14 motocyklistów oraz 10 kierowców autokarów. Na 391 kierujących nałożyli mandaty karne a 173 pouczyli za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze sporządzili także 26 wniosków o ukaranie do sądu. W trakcie miesięcznego wypoczynku na drogach naszego powiatu niestety doszło do 14 wypadków drogowych oraz aż 94 kolizji. W czasie kontroli drogowych ujawnili 28 nietrzeźwych kierujących.
Nidzica
Tegoroczna pierwsza połowa wakacji przebiegła niezwykle spokojnie. Porównywalnie w lipcu zatrzymano 4 nietrzeźwych kierujących, natomiast w roku ubiegłym było ich 15. Tendencja jest wyraźnie spadkowa, bo podczas pierwszego miesiąca wakacji w 2013 roku zatrzymano takich osób aż 24. W lipcu 2015 roku na terenie naszego powiatu doszło do 2 wypadków drogowych. W analizowanym czasie w roku ubiegłym było ich dwa razy więcej. Spadek obserwuje się również w Ilości kolizji. W bieżącym miesiącu było ich 25 – rok wcześniej 27, a w 2013 roku - 34. W czasie pełnionych służb policjanci skontrolowali 529 kierujących pojazdy. Łącznie wystawili 370 mandatów głównie za przekroczenie prędkości. Skierowano 55 wniosków o ukaranie do sądu i zastosowano 45 pouczeń. Zatrzymano 27 dowodów rejestracyjnych oraz 4 prawa jazdy. Jednym z priorytetowych zadań Policji jest również dbanie o bezpieczeństwo osób pieszych. Dlatego też policjanci zwracają szczególną uwagę na popełniane przez nich wykroczenia. W czasie miesiąca policjanci ruchu drogowego skontrolowali 21 pieszych. 14 z nich popełniło wykroczenie poprzez przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, a 6 osób chodziło poboczem po niewłaściwej stronie jezdni. Na 8 pieszych nałożono mandaty karne,10 pouczono, a na 3 osoby sporządzono wnioski ukaranie do sądu.
Mrągowo
W lipcu policjanci skontrolowali ogółem 315 pojazdów, w tym 4 autobusy, 8 motocykli i 2 rowerzystów oraz 27 pieszych. Nałożyli 205 mandatów karnych, skierowali 14 wniosków do sądu. Wobec 34 osób zastosowali pouczenie. Funkcjonariusze zatrzymali również 41 dowodów rejestracyjnych, w głównej mierze za zły stan techniczny auta.
Działania podejmowane przez Komendę Powiatową Policji w Mrągowie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami.
Policjanci na spotkaniach z uczniami omówili zagrożenia związane z letnim wypoczynkiem poruszając jednocześnie temat właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia, w tym również zagrożeń jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy. Najmłodszym uczniom za pomocą prezentacji multimedialnej przekazano treści z zakresu bezpieczeństwa podczas wakacji, a w szczególności w ruchu drogowym, na wycieczce, w domu, w kontakcie z nieznajomym oraz podczas wypoczynku nad wodą. Promowanie bezpiecznych wakacji odbywało się nie tylko poprzez spotkania z młodzieżą. Funkcjonariusze uczestniczyli także w imprezach edukacyjnych ukierunkowanych na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie wakacji. W połowie czerwca w Urzędzie Pracy w Mrągowie zostało również zorganizowane spotkanie profilaktyczno – edukacyjne z zakresu handlu ludźmi. W spotkaniu uczestniczyły zarejestrowane osoby poszukujące pracy, w tym bezrobotni poszukujący pracy za granicą. Spotkanie miało na celu zapoznanie zgromadzonych z informacjami na temat przestępstw handlu ludźmi, metod działania przestępców oraz współczesnych form tego procederu. Mrągowscy policjanci zorganizowali również spotkanie z kursantami Ośrodka Szkolenia Kierowców, podczas którego za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiono miedzy innymi statystykę wypadków na terenie powiatu mrągowskiego wskazując główne ich przyczyny. Na spotkaniu poprzez projekcję filmu promowano założenia kampanii: „Mój wybór …życie” skierowanej do młodych i przyszłych kierowców.
Policjanci przez cały lipiec prowadzili spotkania profilaktyczno – edukacyjne w placówkach zorganizowanego wypoczynku skierowane do dzieci i młodzieży wypoczywającej w trakcie wakacji.
Olecko
Jeszcze przed wakacjami w ramach akcji „Bezpieczne Lato na Warmii i Mazurach – Dzielnicowy w Szkole” funkcjonariusze przeprowadzili kilkadziesiąt spotkań z uczniami szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich. Podczas pogadanek zapoznawali oni uczniów z zagrożeniami mogącymi wystąpić podczas wakacji. Wspólnie także omawiali sposoby ich unikania oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Funkcjonariusze uczestniczyli także w różnego rodzaju festynach i imprezach, gdzie z młodzieżą rozmawiali o zagrożeniach mogących wystąpić podczas letniego wypoczynku.
Ponadto policjanci wspólnie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej prowadzili kontrole obozów i kolonii w ramach, których uczniowie wypoczywają w naszym powiecie.
Mając na uwadze bezpieczeństwo osób wypoczywających w naszym powiecie policjanci prowadzą także wzmożone działania na drogach. Przez pierwszy miesiąc funkcjonariusze skontrolowali 655 pojazdów, nałożyli na kierujących 104 mandaty karne oraz 33 pouczenia.
Niestety ostatni czas pokazuje, że nadal dużym zagrożeniem na drogach są pijani kierowcy. Oleccy policjanci w czasie wakacji wyeliminowali z dróg już 24 kierujących „na podwójnym gazie.”
Pisz
W lipcu funkcjonariusze przeprowadzili na terenie naszego powiatu 37 spotkań z dziećmi i młodzieżą wypoczywająca na koloniach, obozach i półkoloniach. Nie stwierdzili nieprawidłowości w zorganizowanych formach wypoczynku. Funkcjonariusze skupiają się także na monitorowaniu bezpieczeństwa nad wodą. Stąd policyjna łódka na naszych akwenach. W lipcu wodniacy wylegitymowali blisko 200 osób na wodach i terenach przywodnych. Ujawnili 2 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych. Stwierdzili popełnienie 87 wykroczeń, z czego 29 osób ukarali mandatami, pozostałe osoby zostały przez nich pouczone. Policjanci skontrolowali 10 kąpielisk strzeżonych i 100 niestrzeżonych, a wszystko dla bezpieczeństwa wypoczywających. W lipcu na wodach powiatu piskiego nie odnotowano żadnego utonięcia.
W lipcu piska drogówka skontrolowała blisko 1000 pojazdów. 366 kierowców ukaranych zostało mandatami za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym, blisko 50 kierujących zostało pouczonych przez funkcjonariuszy. W pierwszym miesiącu wakacji drogówka ujawniła 11 nietrzeźwych kierujących i zatrzymała 52 dowody rejestracyjne. W tym czasie doszło do kilku groźnie wyglądających wypadków i kolizji, ale żadna osoba nie zginęła na naszych drogach.
W lipcu było bezpiecznie w powiecie piskim - w miejscach zorganizowanego wypoczynku, nad wodą i na drogach.
Szczytno
Policjantka z zespołu ds. nieletnich i patologii oraz dzielnicowi dbając o bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży spotykają się z nimi na koloniach i półkoloniach. Podczas 15 takich spotkań przypomnieli o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w lesie oraz o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Ostrzegają o zagrożeniach wynikających z używania narkotyków, dopalaczy i alkoholu.
Funkcjonariusze wraz z pracownikiem sanepidu sprawdzają również miejsca wypoczynku tych najmłodszych na obozach harcerskich, a także czy na obozowiskach obecny jest ratownik wodny. Podczas kontroli obozowiska ZHP Komendy Stołecznej Chorągiew Ząbki w Piastunie mł. asp. Ewa Szczepanek wzięła udział w nagraniu materiału prewencyjnego wykonanego dla TVP Olsztyn pod nazwą „Zdrowe i bezpieczne wakacje” przypominając o zasadach bezpiecznego wypoczynku.
W trakcie Rodzinnego Pikniku Służb Mundurowych w Szczytnie na Placu Juranda wielkim zainteresowaniem cieszyło się stanowisko „Zwierzak za kierownicą”, gdzie Pani Beata Bublewicz rozmawiała z dziećmi i młodzieżą o bezpiecznym zachowaniu na drodze i konieczności ochrony przyrody. Uczestnicy mieli za zadanie pokolorować kolorowankę lub samemu wykonać pracę plastyczną, a w zamian otrzymali książeczki „Zwierzak za kierownicą”. Dzieci chętnie wzięły udział w konkursach. Ci najmłodsi mogli sprawdzić swoje umiejętności rowerowe na specjalnie przygotowanym torze. Policjanci, strażacy oraz żołnierze zaprezentowali pojazdy wykorzystywane podczas codziennej służby. Każdy chętny mógł wsiąść do poduszkowca policyjnego wykorzystywanego do służby na wodzie. Z wielkim zainteresowaniem osoby dorosłe wsiadały do symulatora wypadków, aby zobacz co może je spotkać podczas niebezpiecznej jazdy po drodze. Dzieci i młodzież z wielkim zainteresowaniem podchodziły do stoiska daktyloskopijnego, gdzie mogły wykonać odciski swoich dłoni. Szczycieńska drogówka dbając o bezpieczna podróż osób wyjeżdżających na wycieczki skontrolowała 18 autobusów. Z ruchu drogowego natomiast wyeliminowali 17 pijanych kierowców.
Węgorzewo
Od początku wakacji w trosce o bezpieczeństwo, policjanci przeprowadzili 43 spotkania z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami przebywającymi na obozach i koloniach. Wspólnie z pracownikami Sanepidu przeprowadzili 24 spotkania i kontrole pod kątem sprawdzeń legalności placówek. W trakcie spotkań funkcjonariusze przekazywali wiedzę na temat podstawowych zasadach bezpieczeństwa, poruszali również temat dopalaczy oraz zachęcali do obejrzenia spotu „Zobacz. Przeżyj”.
W połowie lipca br. w ramach „Dni Otwartych Jednostek Policji”, funkcjonariusze gościli na komendzie uczestników letniego wypoczynku. Grupa, zwiedzając komendę zapoznała się z codzienną pracą funkcjonariuszy. Jednym z punktów wizyty była dyżurka, w której dzieci mogły zobaczyć monitoring komendy, a także miały okazję przyjrzeć się pracy oficera dyżurnego. Mogli porozmawiać z niektórymi funkcjonariuszami oraz zobaczyć jak wygląda ich miejsce pracy. Zobaczyli również pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz poznali sprzęt policyjny. Mieli także okazję obejrzeć wnętrza radiowozu oraz posiedzieć na policyjnym motorze.
Promocja zasad rozsądnego i bezpiecznego wypoczynku wśród żeglarzy, a także osób wypoczywających na mazurskich wodach to jeden z priorytetów węgorzewskich wodniaków. Podczas działań "Bezpieczne lato na Warmii i Mazurach 2015” policjanci pełniący służbę na wodzie przeprowadzili 24 kontrole kąpielisk strzeżonych oraz 47 razy skontrolowali tzw. „dzikie kąpieliska”.
Policjanci promowali również bezpieczeństwo na wodzie wspólnie z dziennikarzami TVP 1 i RMF FM. Jak się okazuje, nie wszyscy chcą korzystać z porad policjantów przekazywanych także za pośrednictwem dziennikarzy. Od początku wakacji funkcjonariusze zatrzymali 4 nietrzeźwych sterników, odnotowali również 1 utonięcie osoby dorosłej.
W pierwszej połowie wakacji policjanci prewencji i kryminalni brali udział w działaniach „Chrońmy dzieci przed alkoholem” w trakcie których sprawdzali lokale gastronomiczne, dyskoteki, patrolowali miejsca grupowania się dzieci i młodzieży pod kątem osób rozprowadzających i posiadających środki odurzające oraz spożywających alkohol. Funkcjonariusze ujawnili 2 osoby nieletnie, będące pod wpływem alkoholu.
Okres wakacji to również czas intensywnej pracy funkcjonariuszy ruchu drogowego. Podczas pierwszej połowy wakacji w powiecie węgorzewskim doszło do 4 wypadków i 11 kolizji drogowych, w których 4 osoby zostały ranne. Policjanci ujawnili 8 nietrzeźwych kierowców, w tym 5 kierujących pojazdami mechanicznymi. Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali 3 kierowcom uprawnienia do kierowania za nadmierną prędkość.
Gołdap
Przez pierwszy miesiąc wakacji policjanci zatrzymali na terenie powiatu 14 nietrzeźwych kierujących samochodami lub rowerami. Nałożyli 202 mandaty karne za wykroczenia związane z ruchem drogowym, 8 kierowcom zatrzymano prawo jazdy, a 46 straciło dowody rejestracyjne.
Bezpieczne wakacje to nie tylko bezpieczeństwo w ruchu drogowym, to także bezpieczeństwo na wodzie. Na terenie powiatu nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia.
Każdego roku policjanci uczestniczą w spotkaniach, festynach i zabawach plenerowych, w trakcie których rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpiecznych zachowaniach podczas wakacyjnych zabaw. Zajęcia z policjantami odbywają również organizatorzy i dzieci korzystające z wakacyjnego odpoczynku na terenie powiatu gołdapskiego. Istotnym zadaniem policjantów w tym okresie są także kontrole autobusów wożących dzieci i młodzież na wakacje.
Przez pierwszy miesiąc wakacji policjanci zatrzymali na terenie powiatu 14 nietrzeźwych kierujących samochodami lub rowerami. Nałożyli 202 mandaty karne za wykroczenia związane z ruchem drogowym, 8 kierowcom zatrzymano prawo jazdy, a 46 straciło dowody rejestracyjne.
Bezpieczne wakacje to nie tylko bezpieczeństwo w ruchu drogowym, to także bezpieczeństwo na wodzie. Na terenie powiatu nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia.
Każdego roku policjanci uczestniczą w spotkaniach, festynach i zabawach plenerowych, w trakcie których rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpiecznych zachowaniach podczas wakacyjnych zabaw. Zajęcia z policjantami odbywają również organizatorzy i dzieci korzystające z wakacyjnego odpoczynku na terenie powiatu gołdapskiego. Istotnym zadaniem policjantów w tym okresie są także kontrole autobusów wożących dzieci i młodzież na wakacje.
Działdowo
W pierwszej połowie wakacji policjanci skontrolowali 535 kierujących pojazdami i 14 pieszych pod kątem przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Policjanci nałożyli 242 mandaty karne za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, z czego większość dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. Do tego sporządzili 13 wniosków o ukaranie do sądu oraz wystosowali 68 pouczeń. Ponadto ujawnili 5 nietrzeźwych kierujących, z czego 3 popełniło wykroczenie zaś 2 przestępstwo i zatrzymali 60 dowodów rejestracyjnych.
Policjanci interweniowali 5 razy w związku z zagrożeniem na drodze, gdzie uczestnikami wypadków byli kierujący pojazdami. W wyniku tych zdarzeń rannych zostało 7 osób. Oprócz tego 45 razy funkcjonariusze podejmowali czynności w związku z kolizją drogową, z czego 4 dotyczyły kontaktu ze zwierzyną leśną i 4 w związku z modernizacją drogi.
W zakresie działań i profilaktyki dotyczącej osób nieletnich, policjanci ujawnili 1 osobę na ucieczce z placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz 1 osobę nieletnią pod wpływem alkoholu. Skontrolowali 36 miejsc wypoczynku letniego, na terenie których znajdują się kąpieliska strzeżone i niestrzeżone.
Policyjne działania potrwają do końca wakacji. Bądźmy rozsądni nad wodą. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, odpowiednio przygotujmy pojazd przed podróżą. Zwracajmy uwagę na innych użytkowników ruchu a za kierownicę wsiadajmy tylko trzeźwi.
kb/ich/kn/jc/mk/ak/bp/jk/id/jd/jsz/asz/ach/gm/ab/jn/in