„Trzeźwy poranek” na drogach powiatu mrągowskiego
Policjanci regularnie przeprowadzają działania skierowane na walkę z nietrzeźwymi kierowcami. Niestety nadal zdarzają się osoby, które mimo, że spożywały wcześniej alkohol decydują się wsiąść za kierownicę.
W środę (27.11.2024 r.) od wczesnych godzin porannych mrągowscy policjanci prowadzili działania "TRZEŹWY PORANEK". Już po godz. 7:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd renault. Za kierownicą siedział 51-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego. Okazało się, że znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, bo badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 0,25 promila alkoholu w organizmie. Policjanci przerwali jego podróż i przekazali pojazd osobie przez niego wskazanej. Z przeprowadzonej kontroli drogowej sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do sądu z wnioskiem o ukaranie.
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mu:
- grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- 10 punktów karnych.
Pijani kierowcy nadal stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.
Spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem i własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia całego otoczenia.
Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Czujmy się współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.
Należy również pamiętać, że dziwne zachowanie na drodze może być powodem choroby i kierowcy potrzebna będzie niezwłoczna pomoc.
Przypominamy
- kierowanie samochodem po użyciu alkoholu (do 0,5 promila) jest wykroczeniem
- prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.
(pk)