Aktualności

Zwierzęta mają swoje prawa, a właściciele obowiązki

Posiadanie zwierząt to nie tylko przyjemność ale także obowiązek. Podejmując decyzję o przyjęciu czworonoga pod swój dach, pamiętaj o zapewnieniu mu odpowiednich warunków, obowiązkowych szczepieniach i właściwym zabezpieczeniu posesji.

Zima to trudny czas nie tylko dla bezdomnych zwierząt, ale również tych, którym właściciele nie zapewnili odpowiednich warunków. Pamiętajcie, że opiekun zwierzęcia ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie, które będzie chroniło przez zimnem i opadami atmosferycznymi, będzie zapewniało dostęp do światła dziennego i umożliwiało swobodną zmianę pozycji ciała. Oprócz tego zwierzę musi mieć zapewnioną odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Bicie, okaleczanie, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, a także porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje to znęcanie nad zwierzęciem. Przestępstwo jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrasta do 5 lat.

Zadbajcie o to, żeby waszych czworonogów nie dotknęła bezdomność. Należy pamiętać, że to na właścicielu leży obowiązek zabezpieczyć zwierzę w taki sposób, aby nie mogło opuścić posesji.

Przypominamy również o obowiązku zaszczepienia psów przeciwko wściekliźnie, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Obowiązkowi corocznych szczepień podlegają wszystkie psy, w tym szczenięta po ukończeniu 3 miesiąca życia (w ciągu 30 dni).


Warto w tym miejscu przypomnieć zapis art. 77 Kodeksu Wykroczeń:
§1 Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§2 Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Kolejny artykuł Kodeksu Wykroczeń (art.78) dotyczy nie tylko właścicieli, ale wszystkich osób, które mają kontakt ze zwierzętami:
Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

Prawa zwierząt i obowiązki ich właścicieli zostały zawarte w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z z 2022 r. poz. 572)


W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi bezpańskich psów przypominamy, że art. 11, ust. 1 ww. ustawy stanowi: zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin.

Uwaga kierowcy!
Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na prowadzącego pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązek zapewnienia stosownej pomocy (w miarę możliwości) lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3 tj. lekarz weterynarii, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce lub innej organizacji o podobnym statutowym celu działania, funkcjonariusz Policji, straży miejskiej lub gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.

Źródło: Mazowiecka Policja

Powrót na górę strony