Aktualności

Stosował przemoc wobec ojca. Policjanci zastosowali procedurę nakaz/zakaz

Dzielnicowi z mrągowskiej komendy po raz kolejny skorzystali z uprawnień jakie daje Policji ustawa antyprzemocowa. Kierując się dobrem osoby dotkniętej przemocą domową, funkcjonariusze wydali wobec 41-letniego mężczyzny, 14-dniowy nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

W piątek (24.01.2025 r.) policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego zostali skierowani do jednego z mieszkań na terenie Mrągowa, gdzie nietrzeźwy syn miał się awanturować. Podczas interwencji 73-letni ojciec powiedział funkcjonariuszom, że mieszka z 41-letnim synem, który nadużywa alkoholu i wszczyna awantury domowe, podczas których wyzywa go słowami wulgarnymi. Tego dnia miał również popchnąć ojca, na skutek czego doznał urazu dłoni. 41-latek podczas interwencji policjantów nie chciał stosować się wydawanych przez nich poleceń, był pobudzony i agresywny. Funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu agresora. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, mrągowscy dzielnicowi zastosowali wobec 41-latka nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Niestosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu to wykroczenie zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub aresztem.

Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?

- Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.

- Zadzwoń do „Niebieskiej Linii” 801 12 00 02. Pracujący tam psychologowie porozmawiają z Tobą i pomogą ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

- Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób! Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie TY.

- Wzywaj policję w każdej sytuacji zagrożenia.

- Szukaj pomocy u specjalistów. Ustal, gdzie w Twojej okolicy znajduje się punkt konsultacyjny, ośrodek pomocy społecznej, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, poradnia odwykowa czy ośrodek interwencji kryzysowej. Kiedy uzyskasz wsparcie, pomoc i informacje – poczujesz się pewniej.

- Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? ZADZWOŃ + 48 222 309 900 Wsparcie przez 24 godziny\7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków.

Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie: Kompendium wiedzy dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Przydatne linki:

http://www.pomocpokrzywdzonym.pl/

http://fundacjaiwo.org/index.php/aktualnosci

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

 

 

 

Powrót na górę strony